Podróże

Burgas – wypoczynek i turystyka 

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Media Trading Ltd/Getty Images Burgas w Bułgarii

Aby znaleźć się w Burgas, trzeba dotrzeć na południowy wschód Bułgarii nad Zatokę Burgaską, będącą częścią Morza Czarnego. Miasto jest pięknie usytuowane – z jednej strony jest Zatoka Burgaska, a Burgas otoczone jest trzema jeziorami: Mandreńskim, Atanasowskim i Burgaskim. Dzięki temu miasto jest obecnie centrum wypoczynkowym w Bułgarii i rocznie odwiedza je wiele tysięcy turystów. 

Burgas – polskie miejsca w bułgarskim mieście

W Burgas można odnaleźć polskie ślady. W jednym z parków stoi pomnik Adama Mickiewicza, który spędził w tym mieście kilka miesięcy. Również jedna z ulic nosi imię naszego narodowego wieszcza. W Burgas ostatnie lata życia spędził Władysław Jabłonowski, polski lekarz i etnograf, uczestnik powstania styczniowego.

Jedną z największych atrakcji Burgas jest Park Nadmorski. Na jego terenie zbudowano teatr pod gołym niebem. W lecie, przy dobrej pogodzie, wystawiane są tu sztuki teatralne albo odbywają się koncerty. To właśnie w tym parku znajduje się pomnik Adama Mickiewicza. Warto też zwrócić uwagę na ormiańską cerkiew, katedrę Cyryla i Metodego czy wystawę kwiatów, którą podziwiać można tuż przy wejściu do parku.

Burgas – atrakcje turystyczne miasta

Świetnym miejscem do wypoczynku w Burgas jest Aquapolis, czyli park wodny, który oferuje rozrywkę dla całej rodziny. Jest to dosyć nowy obiekt, wybudowany w 2003 roku.

W budynku po dawnej szkole, który zbudowany został w 1889 roku, stworzono Muzeum Archeologiczne. Prezentowane są tam wytwory pierwszych mieszkańców tych ziem – Traków, takie jak ceramika i biżuteria. Niezwykłym eksponatem są szczątki jednego z wodzów Traków, umieszczone w drewnianym sarkofagu. Z późniejszego okresu pochodzą rzymskie tablice z inskrypcjami. Bardzo ciekawa jest kolekcja około 2 tysięcy monet pochodzących z różnych krajów, często odległych od Burgas. Potwierdza to bardzo ważną rolę Burgas jako ośrodka handlowego, który funkcjonował tu przed wiekami.

Muzeum Etnograficzne mieści w domu Dimityra Brakałowa, wieloletniego burmistrza Burgas. Wewnątrz odtworzono XIX-wieczne umeblowanie typowego domu w Burgas. Można tam też podziwiać stroje regionalne, kolorowe maski, sprzęt i inne przedmioty związane z rybołówstwem.

Muzeum Przyrodnicze oferuje kolekcję wypchanych zwierząt, takich jak ptaki i ryby czy dziki i szakale. W Burgas można też zwiedzić Muzeum Historii Miasta, które prezentuje eksponaty z XIX i XX wieku, a niewątpliwie najbardziej wartościowa jest przedstawiona tam kolekcja ikon.

Zabytki Burgas szczególnie polecane do zwiedzenia

Głównym traktem w Burgas jest Ulica Aleksandrowa. Jest to długi i bardzo szeroki bulwar, przy którym znajduje się wiele kawiarni i restauracji. Można tam odwiedzić sklepy znanych projektantów, oferujące towary w bardzo przystępnych cenach.

Najciekawszym zabytkiem Burgas jest prawosławna katedra Cyryla i Metodego, warto też zobaczyć kościół armeński, a także dwie cerkwie Świętej Marii Dziewicy oraz Świętego Iwana Rylskiego. Na Jeziorze Atanasowskim, na wyspie znajdującej się na jego środku, postawiono piękną cerkiew Św. Anastazji.

Atrakcje w okolicach Burgas

Słoneczny Brzeg to nazwa, która w czasach PRL-u kojarzyła się obywatelom naszego kraju z wymarzonym wypoczynkiem. Kurort ciągle się rozwija i jego standard obecnie jest bardzo wysoki. Znajduje się w niewielkiej odległości – 35 kilometrów od Burgas. Największą zaletą tego miejsca jest 8-kilometrowa plaża o szerokości 30–60 metrów. Co równie ważne – Morze Czarne w tym miejscu jest niezwykle spokojne, płytkie, a wejście do niego bardzo łagodne. Sama plaża pokryta jest złocistym piaskiem, który tworzy wydmy.

Niedaleko Burgas znajduje się miasteczko Nesebar. Wyróżnia się wspaniałą plażą. Poza zażywaniem kąpieli można przejść się po starym mieście, pełnym urokliwych, ciasnych uliczek i obejrzeć średniowieczne cerkwie. Całe miasteczko otoczone jest murami obronnymi ciągnącymi się wzdłuż jego granic.

O walorach leczniczych Burgas decydują przede wszystkim położone około 15 kilometrów od miasta Burgaskie Łazienki Mineralne. To właśnie one przyciągają turystów i osoby chcące wyleczyć różne schorzenia w wodach słynących ze swych walorów leczniczych.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie

Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Media Trading Ltd/Getty Images

Pozostałe wiadomości