Podróże

Atrakcje i zabytki Bytomia – co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca dla dzieci i dorosłych

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
bbsferrari/Getty Images Bytom

Bytom kojarzy się głównie z przemysłem, jednak podobnie jak inne miasta na Górnym Śląsku ma do zaoferowania znacznie więcej niż kopalnie i górnictwo. Nie brak tu ciekawych zabytków i atrakcji dla turystów w każdym wieku. Sprawdź, gdzie warto się udać po przyjeździe do Bytomia.

Bytom: atrakcje dla dzieci i nie tylko

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe

To jedna z najbardziej lubianych przez turystów atrakcji. Zarówno dzieci, jak i dorośli czerpią ogromną przyjemność z przejażdżki w otwartych wagonach, gdyż daje to możliwość podziwiania zabytków architektury oraz przyrody. Skorzystanie z oferty Górnośląskich Kolei Wąskotorowych to dobry sposób na zwiedzenie nie tylko Bytomia, lecz także kilku pobliskich śląskich miast. Pociągi kursują w sezonie (zwykle od czerwca do początku września). Trasa kolei wynosi aż 21 kilometrów i pozwala na zwiedzenie najważniejszych atrakcji turystycznych w Bytomiu i okolicach, m.in. Tarnowskich Gór, Chorzowa oraz Miasteczka Śląskiego. Podczas podróży warto wysiąść na przystanku Kopalnia Srebra, aby udać się do budynku kopalni wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO lub na przystanku Sucha Góra, skąd pieszo łatwo dostać się do jednego z polskich częściowych rezerwatów przyrody Segiet.

Miniarboretum w Bytomiu

Miniarboretum to ogród botaniczny, w którym zgromadzono nietypowe rośliny egzotyczne pochodzące z różnych regionów świata. Drzewa, krzewy i byliny zostały zasadzone przy granitowych ścieżkach, a następnie dokładnie opisane i oznaczone. Dzięki temu odwiedzający mogą dokładnie zapoznać się z ponad 400 gatunkami roślin. W głównej części ogrodu wybudowano oranżerię, w której podziwiać można egzotyczne owady i ptaki. Na terenie ogrodu znajduje się także sala dydaktyczna, w której organizowane są lekcje przyrody, wykłady naukowe oraz inne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Miniarboretum zostało otwarte jesienią 2015 roku i od tego czasu cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców miasta oraz jego okolic, jak i turystów spoza Górnego Śląska.

Bytomski Teatr Rozbark

Teatr Rozbark otworzono w budynku starej kopalni. Wewnątrz znajduje się kilka sal baletowych, kawiarnia, siłownia oraz sala widowiskowa. Część kopalni, która służyła za tereny biurowe, została przebudowana, a na jej miejscu pojawił się hotel dla przyjeżdżających do teatru artystów oraz gości. To naprawdę ciekawe miejsce na mapie Bytomia, które zapewnia atrakcje dla młodszych i starszych odwiedzających. Na terenie Teatru Rozbark znajdują się sale zabaw dla dzieci, organizowane są warsztaty taneczne, zajęcia muzyczno-ruchowe, a także imprezy kulturalne. Turyści mogą zaopatrzyć się w jednorazowy bilet wstępu, a mieszkańcy skorzystać z atrakcyjnych cenowo karnetów.

Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne Bytomia – co warto zobaczyć?

Rynek i kościoły

Bytom jako jedno z nielicznych polskich miast ma dwa rynki. Został zachowany ich średniowieczny układ, mimo że jeden z nich praktycznie w całości przeznaczono na miejsce do wybudowania dużego centrum handlowego Agora. Drugi rynek do dziś jednak spełnia swoje funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe – mieszkańcy i turyści chętnie odpoczywają w pobliżu fontanny. Oba rynki otoczone są historycznymi, zabytkowymi kamienicami, chętnie fotografowanymi przez przyjezdnych.

Na bytomskim rynku wybudowano również dwa najważniejsze kościoły w mieście. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest najstarszym budynkiem sakralnym w Bytomiu. W XIII wieku wybudowano prezbiterium oraz nawę główną, wieżę kościoła dobudowano dopiero w XVI wieku. W kościele Wniebowzięcia NMP znajduje się także krypta grobowa górnośląskiej rodziny magnatów, Henckel von Donnersmarck. Drugim ważnym bytomskim obiektem sakralnym jest pochodzący z końca XIX wieku kościół Świętej Trójcy, wybudowany i utrzymany w neogotyckim stylu. Uwagę przykuwają przede wszystkim dekoracyjne elementy wyrzeźbione w piaskowcu, ozdobne portale oraz bogato zdobione wieże. Obie świątynie uznawane są za najważniejsze zabytki Bytomia, warto więc nie tylko obejrzeć je z zewnątrz, lecz także skorzystać z możliwości podziwiania starych obrazów, rzeźb oraz rozwiązań architektonicznych wewnątrz budynków.

Opera Śląska w Bytomiu

Inauguracja Opery Śląskiej odbyła się w październiku 1901 roku. Do dziś w budynku odbywają się międzynarodowe koncerty oraz spektakle operowe. Jako jedyna w Polsce jest operą wyjazdową, która szczyci się licznymi osiągnięciami w Stanach Zjednoczonych, we Włoszech, w Czechach, w Niemczech oraz wielu innych państwach europejskich.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Mistrz podniebnych podróży

Mistrz podniebnych podróży
Mistrz podniebnych podróży
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: bbsferrari/Getty Images

Pozostałe wiadomości