Podróże

Quinta da Regaleira – tajemniczy park godzinę jazdy od Lizbony

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
 Studnia Wtajemniczenia w Quinta da Regaleira

Park Quinta da Regaleira to posiadłość wybudowana na początku XX wieku przez António Augusto Carvalho Monteiro – ekscentrycznego milionera urodzonego w Brazylii. Po latach została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jedna z najbardziej intrygujących atrakcji Sintry, a prawdopodobnie też całej Portugalii, położona około godzinę jazdy samochodem od Lizbony.

Quinta da Regaleira – zwiedzanie

Posiadłość Quinta da Regaleira znajduje się na terenie Parku Naturalnego Sintra Cascais ( Parque Natural de Sintra-Cascais ). To jedna z pierwszych atrakcji, na którą trafiają turyści odwiedzający miejscowość Sintra. Do parku Quinta da Regaleira można dojść z tego miasteczka w około 15 minut. Dystans wynosi niecałe 2 km, a ze względu na niewielką różnicę poziomów krótki spacer nie będzie dla większości osób męczący. W okresie od kwietnia do końca września atrakcja dostępna jest dla odwiedzających w godzinach 09:30–20:00. Od października do końca marca jej bramy zamykane są o dwie godziny wcześniej.

W samej posiadłości czekają na nas przyozdobione różnorodnymi symbolami (głównie masonów i templariuszy) atrakcje: pałac, pobliska kaplica, a nieco dalej wieża. To przejaw oryginalnych fascynacji fundatora-milionera. Główną budowlę – pałac – zbudowano, łącząc kilka stylów: architekturę manuelińską, rzymską, renesansową i gotycką.

Pałac w Quinta da Regaleira

Pałac składa się z pięciu pięter (są to parter, trzy piętra górne i piwnica). Na parterze mieści się salon, jadalnia, pokój bilardowy, balkon i kilka mniejszych pokoi oraz klatek schodowych. Na górnych piętrach mieszczą się sypialnia i garderoba, biuro i pokoje służby. Wyżej jest pomieszczenie do prasowania i mniejszy pokój z tarasem. W piwnicy znajdują się kolejne sypialnie dla służących i kuchnia.

W bliskim sąsiedztwie pałacu zbudowano kaplicę. Jest ona bogato zdobiona witrażami i freskami. Można tu również dostrzec symbole masonerii i templariuszy. Z pałacu do kaplicy wiedzie przejście podziemne. Jeszcze ciekawszy wydaje się 4-hektarowy park. Na typową wizytę tutaj wystarczy 1,5 godziny, z czego większość czasu zajmie zwiedzanie ogrodu. Jednak wstęp nie jest ograniczony czasowo, więc można tu spędzić więcej czasu i bez pośpiechu napawać się klimatem i pięknem tego miejsca.

Park w Quinta da Regaleira

W części parkowej trafimy na liczne fontanny, jeziorka, studnie i korytarze podziemne. To doskonałe miejsce, by uciec od tłumów, jakie odwiedzają pobliską Sintrę. Park jest na tyle duży, że znajdziemy w nim na pewno miejsce dla siebie. Można go przemierzać w swoim tempie, unikając przy tym większych grup turystów. To idealne miejsce na nieśpieszne robienie ciekawych zdjęć i wstawianie ich na serwisy społecznościowe. Cały park, a szczególnie tzw. Studnia Wtajemniczenia, to obiekty bardzo chętnie fotografowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Nazywana też Studnią Inicjacji, jest miejscem, gdzie odbywać się miały masońskie rytuały. Tę intrygującą budowlę nazywa się także Odwróconą Wieżą, co być może najlepiej zdradza koncepcję, zgodnie z którą ją wybudowano. Otóż wieża ma 27 m i w całości mieści się pod ziemią. Jedną z większych atrakcji jest też wysoka wieża, z której dojrzeć można pobliską miejscowość Sintra, kolorowe ściany Pałacu Pena i mauretański zamek.

Posiadłość Quinta da Regaleira – historia

Posiadłość Quinta da Regaleira to imponujący zespół pałacowo-parkowy, którego pomysłodawcą i inwestorem był António Augusto Carvalho Monteiro. Był on kupcem i handlarzem urodzonym w Rio de Janeiro. Choć miał majętnych rodziców, najbardziej wzbogacił się na obrocie kawą i szlachetnymi kamieniami. Do Portugalii przybył na studia i w interesach.

Po ukończeniu studiów prawniczych, nabył ziemię nieopodal Sintry. Następnie w latach 1904 – 1910 wybudował tu park swoich marzeń – dosłownie, bo nie musiał już wtedy liczyć się ze środkami.

Przez to, że był człowiekiem niezwykle majętnym, jego posiadłość zaczęto w okolicy nazywać Pałacem Milionera Monteiro. Sam projekt kompleksu wykonał dla niego Luigi Manini. Zwiedzając pałac Bussaço, również w Portugalii, od razu można poznać, że jest to dzieło tego samego architekta. Zresztą, to podobno wizyta w owym pałacu zainspirowała António, by zlecić Maniniemu zaprojektowanie całości Quinta da Regaleira. Już od samego początku projekt zawierał intrygujące budowle, tunele, podziemne wodospady, jaskinie, groty i alejki.

Dzieje najnowsze pałacu i parku

António Augusto Carvalho Monteiro zmarł w 1920 roku. W 1942 posiadłość kupił Waldemar d'Orey. Odnowił rezydencję i zamieszkał tu z dużą rodziną. W 1987 r. nieruchomość została ponownie sprzedana, tym razem japońskiej korporacji Aoki. Korporacja nie udostępniała rezydencji zwiedzającym. Wreszcie w roku 1997 posiadłość została przejęta przez Radę Miejską Sintry. Samorząd Sintry w 1998 roku udostępnił ten ważny pomnik narodowy zwiedzającym. Oczywiście wcześniej przeprowadzono niezbędne prace remontowe, dzięki którym kompleks odzyskał swój blask i magię.

Zobacz wideo: Najpiękniejsze trasy turystyczne w Polsce

Najpiękniejsze trasy turystyczne w Polsce
Najpiękniejsze trasy turystyczne w Polsce Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Terence Kong / Getty Images

Pozostałe wiadomości