Patrycja Yamaguchi od 20 lat mieszka w Japonii. Na co dzień pracuje jako licencjonowany przewodnik, odkrywający przed turystami piękno tamtejszej kultury i zabytków. Co sprawiło, że Polka doskonale odnalazła się w kraju kwitnącej wiśni i związała z nim swoją przyszłość?
Patrycja Yamaguchi o życiu w Japonii
Patrycja Yamaguchi po raz pierwszy wybrała się w podróż do Japonii jeszcze jako studentka. Wyspiarskie państwo spodobało jej się tak bardzo, że postanowiła osiąść tam na stałe. Co więcej, zdecydowała się zostać licencjonowanym przewodnikiem po tym niezwykłym kraju, a nawet napisać o nim książkę.
Podróże samolotem i nie tylko
Podróże samolotem i nie tylko
- Japonia stała się moją wielką miłością, aczkolwiek trudną miłością, bo ten kraj ma wiele twarzy (...). Przyciąga odmiennością, ale odpycha takimi bardzo twardymi zasadami i niezmiennie zaskakuje - wyznała Patrycja Yamaguchi. Dodała też, że państwo leżące u wschodnich wybrzeży Azji wielu osobom kojarzy się z nowoczesną technologią, ale potrafi też zaskoczyć tradycyjnymi rozwiązaniami. Świadczą o tym, chociażby ekonomiczne metody ogrzewania lokali mieszkaniowych w sezonie zimowym.
- Nadal w centrum Tokio jeżdżą takie malutkie ciężarówki, które dystrybuują naftę. To jest najtańszy sposób ogrzewania mieszkania - zauważyła współautorka książki "Japonia. Przewodnik osobisty".
Jak wygląda życie codzienne w Japonii?
W Japonii ogromny nacisk kładzie się na edukację i wychowywanie dzieci zgodnie z określonymi zasadami. Najmłodsi mieszkańcy tego państwa poświęcają wiele czasu na naukę, są zdyscyplinowani i wiedzą, że powinno się darzyć szacunkiem innych ludzi.
- Proszę sobie wyobrazić, że Japonia ma powierzchnię podobną do powierzchni Polski, przy czym 80% kraju to są niedostępne góry i 126 mln mieszkańców gromadzi się na bardzo małej przestrzeni. Gdyby każdy chciał pokazywać swój indywidualizm, tak jak na przykład w Europie, to trudno byłoby zapanować nad takim społeczeństwem - oceniła Patrycja Yamaguchi. Podkreśliła też, że w kraju kwitnącej wiśni nie mówi się otwarcie o tym, co się myśli. To podstawowa zasada zachowania równowagi w tamtejszym społeczeństwie.
- Kultura japońska ma zasady, jedną z nich jest właśnie honne i tatemae. Honne jest tym, co myślimy, co czujemy naprawdę, a tatemae to jest to, co pokazujemy na zewnątrz - podsumowała mieszkanka Japonii.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Zobacz także:
- Polak wygrał maraton na Antarktydzie. "Biegłem sam na pustyni lodowej"
- Jak kobiety wzajemnie się wspierają i inspirują? "Wszystko zaczęło się od spódnicy"
- Dzień Języka Ojczystego. Polacy kochają słuchać gwar. "To atrakcja, zwłaszcza w dalszych częściach kraju"
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News