Podróże

Liège – co warto zobaczyć w tym belgijskim mieście?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Liège to trzecie pod względem wielkości miasto w Belgii, zamieszkałe przez 200 tysięcy osób, a mimo to nie jest tak popularne wśród turystów, jak Bruksela czy Antwerpia. Co warto zwiedzić w belgijskim mieście nad Mozą?

Liège to stolica regionu o takiej samej nazwie i największy ośrodek francuskiego obszaru językowego w Belgii. Miasto zlokalizowane jest bardzo blisko granicy z Niemcami i Holandią. Niegdyś było ważnym ośrodkiem przemysłowym. Być może z tego powodu pierwsze zetknięcie z tą miejscowością u niektórych turystów nie wywołuje nadmiernego zachwytu, jednak na Liège warto spojrzeć przez pryzmat licznych zabytkowych, budowli oraz jego ciekawej historii.

Liège – atrakcje turystyczne miasta nad Mozą

W XIX wieku miasto było jednym z najbardziej liczących się w Europie ośrodków produkcji stali. Liège słynęło też z portu na rzece Moza, dzięki któremu możliwa była wymiana handlowa, transport dóbr i rozwój miasta. Na dzisiejszy klimat miasta składają się liczne i dobrze zachowane zabytkowe budowle, a także interesujące muzea.

Z Liège pochodzi Georges Simenon – francuskojęzyczny pisarz, autor znanego cyklu powieści o komisarzu Maigrecie. Mimo że po 19 latach od urodzenia przeprowadził się do Paryża, współcześni mieszkańcy Liège uhonorowali go stosownym pomnikiem.

Budowla warta zobaczenia to na pewno pałac biskupa Liège wybudowany w XVI wieku na placu Świętego Lamberta. Wcześniej stała tam okazała katedra stworzona na cześć tego samego świętego, jednak została zburzona w czasach rewolucji francuskiej. Postać świętego Lamberta pojawia się w historii miasta około 705 roku, gdy miał on dokonać nawrócenia pogan na tym terenie, po czym został, jak głoszą historyczne przekazy, zamordowany.

Centralnym placem Liège jest rynek, przy którym mieszczą się dwie szczególne, także dla mieszkańców miasta, atrakcje – ratusz oraz tzw. Perron – pomnik w kształcie kamiennej kolumny, mający duże znaczenie dla lokalnej społeczności. Można odnieść wrażenie, że ratusz pochodzący z 1714 roku to główne miejsce, wokół którego skupia się ruch turystyczny w Liège.

Religia była na przestrzeni dziejów nierozłącznie związana z Liège, więc nie dziwi duża liczba zabytkowych kościołów w mieście, jak katedra Świętego Pawła w stylu gotyckim, kościół Świętego Jakuba, uważany za najpiękniejszy kościół w Liège, czy kościół Świętego Bartłomieja z XI wieku.

Piękną panoramę miasta podziwiać można ze szczytu schodów Montagne de Bueren. Liczą one aż 374 stopnie i zostały wybudowane w 1880 roku. Prowadzą na górę, na której wybudowano niegdyś cytadelę, i zostały posadowione głównie z myślą o żołnierzach.

Opéra Royal de Wallonie – uznawana za jedną z najokazalszych oper w Europie jest warta odwiedzania nie tylko podczas występów, ale również po zmroku, gdy z zewnątrz oświetlają ją pięknie rozplanowane światła, co daje niecodzienny, zachwycający efekt.

Muzea w Liège

Liège to także ciekawe muzea, jak Muzeum Sztuki Walońskiej czy Akwarium i Muzeum Zoologiczne prowadzone przez uniwersytet w Liège. To drugie mieści około 20 tysięcy żywych „eksponatów”. Jest dobrym miejscem do odwiedzenia z rodziną, szczególnie z najmłodszymi jej członkami.

Le Grand Curtius to zespół odrestaurowanych budynków, w którym zgromadzono tysiące dzieł i eksponatów dotyczących historii Liège. W jednym miejscu zebrano zbiory z Muzeum Broni, Muzeum Szkła, Muzea Archeologii i Sztuk Dekoracyjnych, a także Muzeum Sztuki Religijnej i Mozańskiej.

W Muzeum Broni zgromadzono przez lata aż 13 tysięcy eksponatów. Kolekcja zawiera broń cywilną i wojskową, a także wiele eksponatów broni białej. Cała ekspozycja to nie lada gratka dla dorosłych – szczególnie panów – jak i starszych dzieci.

Muzeum Szkła pozwala poznać historię wyjątkowego materiału, jakim jest szkło, od czasów antycznych do współczesności.

Muzeum Sztuki Religijnej i Mozańskiej gromadzi eksponaty, które dokumentują bogate życie religijne tego regionu. W jednym miejscu zebrano dziesiątki obrazów, tekstów, rzeźb, szat liturgicznych. Szczególne miejsce w kolekcji muzeum zajmuje postać świętego Alberta. To jego życiu i dokonaniom poświęcono sporą część ekspozycji, co nie dziwi, gdyż postać ta przejawia się w wielu wątkach związanych z historią i architekturą miasta. Swoistą ciekawostką tej wystawy jest miniatura katedry Notre Dame et Saint Lambert, zniszczonej podczas rewolucji francuskiej. Ten eksponat to chyba jedyna okazja, by przekonać się, jak imponująca była ta budowla w czasach swojej świetności.

Muzea Archeologii i Sztuk Dekoracyjnych gromadzą liczne eksponaty z kategorii ceramiki, biżuterii, rzeźb czy mebli, a także eksponaty pozyskane głównie z prac archeologicznych na obszarze Walonii.

Gofry z Liège

Nie sposób opuścić Liège, nie spróbowawszy słynnego gofra z Liège. To bardzo słodki, pachnący, wyjątkowo chrupiący gofr o owalnym kształcie, wypiekany z gęstego ciasta drożdżowego. Kluczowym składnikiem są jednak granulki cukru perłowego. Sławę zdobywa też belgijski gin w różnych kolorach – tzw. peket.

Zobacz wideo: Jak tanio kupić dom we Włoszech. Piotr Wojtasik radzi

Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi
Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: dennisvdw / Getty Images

Pozostałe wiadomości