Poznaj historię Broadwayu

Broadway, Nowy Jork
Jaka jest historia Broadwayu? Ciekawostki o teatrze
Źródło: Zsolt Hlinka/Getty Images
Broadway to kilkadziesiąt teatrów nowojorskich skupionych na ulicy o tej samej nazwie. Dla osób spoza Ameryki Broadway jest atrakcją turystyczną, jednak dla jej mieszkańców jest on jednym z najważniejszych ośrodków sztuki teatralnej.

Będąc w Nowym Jorku, warto zajrzeć na Broadway – poczuć specyficzny klimat całej ulicy. Wcześniej jednak dobrze poznać jej historię, tajemnice i ciekawostki.

Broadway – czym on właściwie jest?

Teatr Broadway można nazwać odpowiednikiem naszego teatru czy brytyjskiego West Endu. Koncepcja jest bardzo klarowna – wystawiane spektakle pochodzą z konkretnego obszaru, a w większości są to musicale. Nie ma wątpliwości co do tego, że na Broadwayu wystawiane są przedstawienia na najwyższym światowym poziomie. Mnóstwo spektakli nie schodzi z afiszy przez wiele lat, dzięki czemu Broadway zalicza się do bardzo skomercjalizowanych teatrów świata.

Historia Broadwayu

Historia Broadwayu rozpoczęła się w roku 1750 wraz z założeniem pierwszego teatru. W teatrze stworzonym przez Waltera Muray’ego oraz Thomasa Keana wystawiano różnorodne sztuki, skupiając się jednak szczególnie na dramatach Szekspira. Teatr w Stanach Zjednoczonych rozwijał się dość prężnie do czasu. Wojna o niepodległość wstrzymała nieco rozwój tej dziedziny sztuki, jednak szybko po jej zakończeniu ruchy teatralne ożyły. Powstał, istniejący do dziś, Park Row, nazywany wtedy Park Theatre, następnie Boery Theatre, Winter Garden Theatre i Booth’s Theatre.

Broadway kojarzony jest przede wszystkim z musicalami. Za pierwszy wystawiony na Broadwayu musical uważa się „The Black Crook” z roku 1866. Musical ten trwał niemal 6 godzin, mimo to podobał się tak bardzo, że wystawiono go aż 474 razy! Od tego czasu w Nowym Jorku pokochano musicale, których pojawiało się coraz więcej. W XX wieku na Broadway zagościły operetki, przede wszystkim pochodzące z Europy.

Po II wojnie światowej zainteresowanie teatrem zaczęło spadać. Lata 60.–80. W XX wieku przyniosły coraz mniejszą liczbę widzów. Atrakcyjna dzielnica i nadciągające bankructwo spowodowały, że lokalami, w których znajdowały się teatry, zainteresowali się deweloperzy. Niewiele brakowało, aby teatry na Broadwayu zniknęły na dobre. Nie stało się tak jednak z inicjatywy Joego Pappa, który stworzył organizację non-profit w celu ochrony teatrów na Broadwayu. Scena teatralna znów ożyła, kiedy zaczęto adaptować znane filmy takie jak „Król Lew” czy „Rodzina Addamsów”.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Konno przez świat
Konno przez świat
Kolejna wyprawa Mikołaja Sondeja
Kolejna wyprawa Mikołaja Sondeja
Połączył podróże z treningami
Połączył podróże z treningami
Opowieści żeglarza Romana Paszke o dalekomorskich podróżach
Opowieści żeglarza Romana Paszke o dalekomorskich podróżach
Do zobaczenia w Bolonii
Do zobaczenia w Bolonii
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Życie na kółkach Zosi i Jakuba
Życie na kółkach Zosi i Jakuba
Kapitan Baranowski wyrusza w samotny rejs
Kapitan Baranowski wyrusza w samotny rejs
Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata
Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata
Rowerem przez Afrykę
Rowerem przez Afrykę
Kuba przed czterdziestką odwiedził 91 krajów
Kuba przed czterdziestką odwiedził 91 krajów
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Od 7 lat na piechotę przez świat
Od 7 lat na piechotę przez świat

Broadway – ciekawostki

  • Na Broadwayu znajduje się aż 40 teatrów.
    • W 2017 roku sprzedano bilety za 1,4 miliarda dolarów.
      • „Upiór w Operze” to widowisko grane nieprzerwanie od 27 lat. Wystawione zostało 11 500 razy.
        • Spektakle z Broadwayu można zobaczyć również poza Nowym Jorkiem, kiedy akurat odbywa się trasa wyjazdowa jednego z teatrów Broadwayowskich.
          • Większość teatrów na Broadwayu jest zamkniętych w niedzielę.
            • W środy, soboty i niedziele musicale rozpoczynają się o godz. 14.00, natomiast w inne dni tygodnia w godzinach wieczornych, najczęściej o 19.00 lub 20.00.
              • Na deskach teatrów na Broadwayu występują dość często aktorzy znani z filmów komercyjnych. Są oni jednak zaangażowani tylko na początku, dla rozreklamowania spektakli.

                Najgłośniejsze spektakle Broadwayu

                Broadway słynie z wielu doskonałych spektakli. Jest jednak kilka, które bardzo mocno kojarzą się z Broadwayem, a każdy nowojorczyk wymieni je jako najważniejsze spektakle Broadwayu:

                • „Chicago” – to jeden z najdłużej wystawianych na Broadwayu spektakli. Swoją premierę miał w 1975 roku. Niestety po dwóch latach przestano go grać. Na afisz powrócił jednak w 1996 roku i wystawiono go blisko 9 tys. razy.
                  • „Upiór w Operze” – na Broadwayu po raz pierwszy został zagrany w 1988 roku i jest jednym musicalem, który zagrano ponad 10 tys. razy. Jest to jeden z ulubionych musicalu nowojorczyków.
                    • „Nędznicy” – spektakl ten cieszył się ogromnym powodzeniem. Pierwszy raz pokazano go na scenie Broadwayu w 1987 roku. Przez 26 lat „Nędzników” zagrano aż 6680 razy.
                      • „Hamilton: An American Musical” – premiera musicalu odbyła się w 2015 roku, zatem stosunkowo niedawno. Dlaczego musical ten jest tak dobrze znany? Powodem jest jego temat, ale przede wszystkim wykonanie. Opowiada historię Alexandra Hamiltona, a więc jednego z Ojców Założycieli Stanów Zjednoczonych. Wykonany z wielkim rozmachem, otrzymał 16 nominacji do nagrody Tony, zdobył 11 statuetek i tytuł Najlepszego Musicalu.

                        Osoby, które zwiedzając Nowy Jork zdecydują się na zobaczenie którejś ze sztuk na Broadwayu, z pewnością będą oczarowani pięknem, kolorami, niezwykłą aurą i rozmachem spektakli i musicali.

                        Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                        Zobacz także:

                        Autor: Adrian Adamczyk

                        Źródło zdjęcia głównego: Zsolt Hlinka/Getty Images

                        podziel się:

                        Pozostałe wiadomości

                        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                        Materiał promocyjny

                        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana