Kamieniec Podolski i jego słynna niezdobyta twierdza

Kamieniec Podolski, Ukraina
Kamieniec Podolski - co warto zobaczyć?
Źródło: Sergii Zyskо/Getty Images
Kamieniec Podolski to XIV-wieczne miasto, które przez kolejne lata przechodziło z rąk polskich w litewskie i odwrotnie. W latach 30. XV wieku został włączony w granice państwa polskiego i stał się stolicą województwa podolskiego. Kamieniec zasłynął z corocznych targów, które odbywały się przez cały miesiąc. Jednak szczególną sławę zyskał dzięki skutecznemu oporowi podczas najazdów turecko-tatarskich. Stanowił linię obrony polskiego chrześcijaństwa przed pogaństwem Turków i Tatarów.

Miasto położone w zakolu rzeki Smotrycz doskonale nadawało się do wybudowania obronnej fortyfikacji. Powstała tutaj warownia, która zasłynęła jako najsilniejsza twierdza Rzeczypospolitej na wschodzie. Nie bez przyczyny Kamieniec Podolski nazwano "Bramą do Polski" – wybudowany tam zamek stał się warownią niemal nie do zdobycia i skutecznie zniechęcał do ataków. Kilkakrotnie oblegany przez wojska tureckie, opierał się agresji kolejnych najeźdźców: sułtana Osmana, kozaków, Iwana Bohuna i Chmielnickiego. Kamieniec Podolski pojawił się w Trylogii Sienkiewicza.

Podróże samolotem i nie tylko 

Źródło: Dzień Dobry TVN
Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samoloty
Czego nie wiesz o lataniu?
Czego nie wiesz o lataniu?
Spełniamy podniebne marzenie
Spełniamy podniebne marzenie
Rowerem przez Afrykę
Rowerem przez Afrykę
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata

Kamieniec Podolski – chrześcijański przyczółek Rzeczypospolitej

Kamieniec Podolski był miejscem, w którym broniono chrześcijaństwa przed napływem pogaństwa wschodniego. Jako ostatni bastion religii chrześcijańskiej miasto stało się miejscem, w którym wybudowano liczne świątynie. Najsłynniejsza jest katedra pw. św. św. Piotra i Pawła, która powstała najprawdopodobniej w 1370 roku. Ten architektoniczny zabytek wciąż przyciąga rzesze turystów. Położony w centrum miasta w pobliżu ratusza, przez lata nazywany był "Małym Wawelem". Murowaną katedrę postawiono w XVI wieku, w stylu renesansowym, następnie przebudowano ją w stylu barokowym. W 1672 roku, gdy miasto zostało opanowane przez Turków, obok świątyni wybudowano minaret. Innymi zabytkami sakralnymi wartymi zobaczenia są również świątynie: kościół pw. św. Mikołaja, klasztor franciszkanów, dominikanek, kościół trynitarzy. Co ciekawe, w kościele pw. św. Mikołaja odprawiane są msze w języku polskim.

Podczas zwiedzania Kamieńca nie można nie zajrzeć do kościoła trynitarzy. Jest to niewielka barokowa świątynia związana z działalnością trynitarzy, którzy powołani zostali w celu wykupywania jeńców z tureckiej niewoli. Mieli oni także stawiać czoła religii islamskiej, szerząc chrześcijaństwo. Nie dziwi więc fakt, że na swoją siedzibę wybrali Kamieniec Podolski. Ciekawie prezentują się także ruiny katedry ormiańskiej, która niegdyś nosiła nazwę katedry pw. św. Mikołaja. Podczas walki z Turkami w XVII wieku świątynia została zburzona. Ormianie odbudowali ją w kolejnym stuleciu, jednak bolszewicy wysadzili ją w powietrze, oskarżając księży o ukrywanie kosztowności. Dziś można zwiedzać zachowaną dzwonnicę, bramę i ruiny świątyni. Choć do zwiedzania nie pozostało zbyt wiele, atmosfera tam panująca sprawia, że ruiny stają się jednym z chętniej odwiedzanych fragmentów miasta.

Niezdobyta twierdza Kamieńca

Wielokrotnie oblegana twierdza odpierała kolejne ataki najeźdźców. Padła dopiero w 1672 roku, gdy miasto najechał sułtan Mehmed IV. Na skutek wtargnięcia armii na zamek doszło do wybuchu w prochowni, co spowodowało zniszczenia Górnego Zamku. Przez kolejne 25 lat twierdza była siedzibą imperium tureckiego, do Polski wróciła mocno zniszczona, a po drugim rozbiorze trafia w ręce Rosji. Obecnie twierdza w Kamieńcu stanowi pierwszą z atrakcji turystycznych. W jej skład wchodzą dwie budowle: Stary i Nowy Zamek. Charakterystycznym elementem budowli są liczne wieże i baszty. Wewnątrz fortecy można zwiedzić Muzeum Komunizmu. Za murami fortu rozciągają się bezkresne pola, a w nocy zamek jest wspaniale oświetlony, co daje niesamowite efekty. Na terenie zamku odbywają się liczne imprezy, w których warto wziąć udział lub choćby je poobserwować. Między innymi są to walki rycerzy, strzelanie z łuku, zawody w puszczaniu latawców, festiwale i zloty. Na dziedzińcu można spróbować serwowanych tam potraw: przygotowanych na ogniu pieczonych ziemniaków ze smalcem, różnego rodzaju mięs i warzyw. Do zamku prowadzi most Turecki, który w przeszłości był najważniejszym traktem miejskim.

Starówka Kamieńca Podolskiego

Podczas zwiedzania Kamieńca koniecznie trzeba zajrzeć na Starówkę. Przez Bramę Polską, z wykutym na niej orłem i datą 1770, wchodzimy na teren Starego Miasta. Oprócz licznych kościołów, wznosi się tu Kamieniecko Podolskie Państwowe Muzeum Historyczne, z ekspozycją "Starożytności Podola". Starówka podzielona jest pomiędzy Rynek Ormiański a Rynek Polski, gdzie koniecznie trzeba zatrzymać się przy odnowionym Ratuszu Polskim i Studni Ormiańskiej. Po drodze miniemy Wieżę Kuśnierską, zwaną wcześniej Basztą Batorego, i Bramę Triumfalną, prowadząca do katedry. Rynek w Kamieńcu Podolskim to mnóstwo kolorowych małych domków i plac ze straganami, gdzie można zdobyć pamiątki z niezapomnianej wycieczki.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Sergii Zyskо/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości