Podróże

Filipiny – co warto zobaczyć w tym wyspiarskim kraju? Największe atrakcje

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Jacob Maentz/Getty ImagesFilipiny - co warto zobaczyć w tym wyspiarskim kraju?

Filipiny to państwo, do którego należy ponad 7 tysięcy wysp. Kraj zamieszkuje 100 milionów mieszkańców. Filipiny oferują turystom m.in. rajskie, śnieżnobiałe plaże, wulkany, piękne zabytki, unikalne pola ryżowe i niezwykle bogatą lokalną kulturę.

Plaże Filipin – jaka jest najpiękniejsza?

Filipiny słyną z pięknych, piaszczystych plaż – przyciągają one turystów z całego świata, którzy są spragnieni rajskich krajobrazów. Za jedną z najpiękniejszych plaż uznawana jest White Beach, znajdująca się na niewielkiej wyspie Boracay. Turyści chętnie też korzystają z możliwości wybrania się na rejs dookoła wyspy, połączony ze zwiedzaniem okolicznych grot.

Z pięknych plaż z drobnym, śnieżnobiałym piaskiem słynie też archipelag niewielkich wysepek Bacuit, położony niedaleko El Nido na wyspie Palawan. Wysepki, oprócz rajskich plaż, zachwycają pięknymi klifami, tajemniczymi zatokami i przejrzystymi, błękitnymi lagunami. Turyści chętnie wybierają się na Island hopping , czyli krótkie wycieczki po okolicznych wysepkach. Panują tu idealne warunki do nurkowania i snorkelingu.

Wyprawy w góry

“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

El Nido ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną – znajdziemy tu wysokiej jakości hotele i restauracje. Jeśli jednak chcemy wypoczywać na pięknych plażach w mniej turystycznym miejscu, powinniśmy udać się do Port Barton – wioski rybackiej leżącej na tej samej wyspie. Zamiast hoteli znajdziemy tu niewielkie domki na plaży. Port Barton spodoba się tym, którzy lubią autentyczną, wiejską atmosferę i brak tłumów.

Nurkowanie na Filipinach

Filipiny oferują turystom świetnie warunki do nurkowania. Jednym z najpiękniejszych miejsc do tego przeznaczonych jest Park Morski Rafy Tubbataha, składający się z dwóch atoli i prawie 100 ha rafy koralowej. Rafa znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na terenie parku żyje ponad 600 gatunków ryb, badacze doliczyli się też ponad 360 gatunków koralowców. Jeśli chcemy zobaczyć podwodne cuda natury, powinniśmy pamiętać, że nurkowanie jest tu możliwe jedynie od połowy marca do połowy czerwca. W innych porach roku wody są zbyt niespokojne.

Niedaleko wyspy Busuangi możemy z kolei nurkować na wrakach – podczas II wojny światowej Amerykańska Marynarka Wojenna zatopiła tu japońskie okręty. Kilkanaście statków leży na głębokości od kilku do kilkudziesięciu metrów. Wraki statków są porośnięte koralem i stały się domem dla wielu podwodnych zwierząt, a nurkowie mogą swobodnie dostać się do wnętrz okrętów.

Filipiny – wulkany

Na Filipinach znajduje się też kilka czynnych wulkanów. Najaktywniejszym z nich jest Mayon, leżący na wysokości prawie 2,5 tys. m n.p.m. Mayon, ze względu na jego niezwykle symetryczną budowę, uważa się często za jeden z najpiękniejszych wulkanów na świecie.

Turyści mogą wejść na wulkan, jednak wyprawa nie jest łatwa i zajmuje trzy dni. Powinny się na nią decydować osoby, które mają już doświadczenie we wspinaczce górskiej i cieszą się dobrą kondycją fizyczną. Wyprawa obejmuje dwa noclegi w namiocie na zboczu wulkanu, co jest bez wątpienia niezwykłym przeżyciem. Na szczyt należy wybrać się z lokalnym przewodnikiem.

Innym słynnym filipińskim wulkanem jest Taal, który znajduje się na jeziorze o tej samej nazwie. Wyprawa na Taal jest zdecydowanie łatwiejsza niż na Mayon i wymaga średniej kondycji fizycznej. Żeby dostać się na szczyt wulkanu, musimy najpierw przepłynąć jezioro, a następnie odbyć około godzinną wędrówkę. Trasę możemy również pokonać konno. W kraterze Taal znajduje się malownicze, niewielkie jezioro z wysepką.

Luzon – największa wyspa Filipin

Wyspa Luzon zajmuje ponad 100 tys. km2 i zamieszkuje ją około 40 milionów ludzi. Tarasy ryżowe w Banaue to jedna z największych atrakcji wyspy – często nazywa się je Ósmym Cudem Świata. Znajdują się one na wysokości 1500 m n.p.m. i zostały stworzone jedynie za pomocą ludzkich rąk. Mieszkańcy pobliskich wiosek żyją według tych samych, lokalnych zwyczajów od setek lat. Niedaleko tarasów ryżowych mieści się wioska Sagada, słynąca z wiszących trumien, znajdujących się m.in. w tamtejszych jaskiniach. Ten zwyczaj jest praktykowany od stuleci – lokalni mieszkańcy wierzą, że taki sposób chowania zmarłych pomaga ich duszom swobodnie opuszczać ciała.

Na Luzon znajduje się Manila – stolica Filipin. Możemy tu zobaczyć zarówno zabudowę z czasów kolonialnych, jak i nowoczesne budynki. Manila jest bardzo dynamicznym, szybko rozwijającym się miastem, w którym nie brakuje jednak chaosu.

Kiedy najlepiej wybrać się na Filipiny?

Najlepszą porą na wakacje na Filipinach jest pora sucha, czyli okres od listopada do maja. W tym czasie temperatura powietrza wynosi około 28–35 stopni. Podczas suchego okresu będziemy mogli korzystać ze wszystkich atrakcji – plażowania, nurkowania i podróżowania po tym pięknym kraju.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Jacob Maentz/Getty Images

Pozostałe wiadomości