Podróże

Kronplatz w Dolomitach – alpejski raj dla narciarzy

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kronplatz w Dolomitach – alpejski raj dla narciarzy
ultramarinfoto/Getty ImagesKronplatz w Dolomitach

Kronplatz to nazwa szczytu, ośrodka narciarskiego oraz całego regionu. Wakacyjny Region Kronplatz dzieli się na: ośrodek narciarski Kronplatz, ośrodek narciarski Speikboden oraz ośrodek narciarski Klausberg. Wszystkie są świetnie przygotowane, jednak niezaprzeczalnie najlepszym z nich jest Kronplatz, który co roku zdobywa kolejną grupę narciarskich fanów.

Kronplatz w Dolomitach jest uznawany za prawdziwy raj dla narciarzy. Nie chodzi wyłącznie o same stoki, lecz także sposób ich przygotowania, ilość tras i atrakcje towarzyszące. Kronplatz pod wszystkimi tymi względami okazuje się nie do pobicia. Nie dziwi więc tak duża jego popularność w sezonie zimowym. Przyjeżdżają tutaj nie tylko zapaleni narciarze i snowboardziści, lecz także osoby, które uwielbiają zimową turystykę górską. Również dla nich przygotowane są piękne, panoramiczne trasy.

Zobacz wideo: Podróże samolotem i nie tylko

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Kronplatz – narty w Dolomitach 

Kronplatz leży w okolicach Bruneck. To jedna z najpiękniejszych gór Europy. Szczyt znajduje się w prowincji Bolzano. Należy do regionu Górna Adyga w południowym Tyrolu. Ośrodek Narciarski leży w dolinie Pustertal. Kronplatz znajduje się w północnych Włoszech. Wchodzi w skład Południowych Alp Wapiennych. Ma 2275 m wysokości i dość nietypowy kształt. Jest charakterystycznie ścięty. Wokół szczytu utworzono ośrodek, który uznaje się za jedną z największych karuzel narciarskich w Dolomitach. Wokół szczytu powstał zespół narciarski składający się z:

  • 4 telekabin,
  • 31 wyciągów,
  • 100 km różnych tras.

Wszystkie trasy narciarskie są naśnieżane, dzięki czemu są czynne aż do późnej wiosny. 

Warunki narciarskie w Kronplatz 

Kronplatz we Włoszech wyróżniają bardzo szybkie i nowoczesne wyciągi gondolowe oraz krzesełkowe o olbrzymiej przepustowości. To nowoczesny ośrodek, dostosowany do potrzeb najbardziej wymagających narciarzy. 31 nowoczesnych wyciągów prowadzi na szeroki szczyt Kronplatz aż z trzech stron. Na samej górze znajdują się restauracje oraz tarasy widokowe. Najnowocześniejsze urządzenia naśnieżające oraz superwydajne ratraki zapewniają doskonałe warunki na stokach. Coś dla siebie znajdą tutaj miłośnicy: narciarstwa zjazdowego, snowboardu, narciarstwa biegowego.

Kronplatz w Dolomitach wyróżnia się przede wszystkim dużym zróżnicowaniem tras. Jest ich sporo przygotowanych dla początkujących narciarzy lub tych, którzy chcą nacieszyć się otaczającymi ich widokami. Znajdują się tutaj piękne kilkumetrowe trasy niebieskie. Amatorzy bardziej dynamicznej jazdy mogą wybrać się na szlaki czerwone. Natomiast na prawdziwych zapaleńców i doświadczonych narciarzy czekają cztery czarne trasy o łącznej długości 15 kilometrów.

Zima w Kronplatz to także snowboard. Na snowboardzistów czekają: funparki, halfpipe, raile, quaterpipy i pro-jumpy.

Trasy biegowe w Południowym Tyrolu liczą aż 1800 km. Prawdziwy raj dla narciarzy biegowych to dolina Antholz oraz dolina Gsieser. Tutaj rozgrywane są zawody biathlonowe i mistrzostwa świata. W 2017 roku w Ośrodku Narciarskim Kronplatz po raz pierwszy odbyły się także zawody Narciarskiego Pucharu Świata FIS.

Kronplatz – co poza nartami?

Kronplatz we Włoszech oferuje bogate atrakcje apres-ski. Na szczyt wiedzie sporo pieszych szlaków turystycznych. Rozpoczynają się w Rio Platino oraz St. Vigil. Znajdują się tutaj również dwa szlaki rowerowe (na Kronplatz dwukrotnie wiodła trasa Giro d’Italia). Wokół Kronplatz w Dolomitach wyznaczono również dwie trasy do pieszych wędrówek.

Będąc na szczycie góry, warto obejrzeć Dzwon Pokoju Concordia 2000. Wieża, na której został zamontowany, ma 11 m wysokości, a sam dzwon liczy 3,11 m. Dzwon bije zawsze, gdy w którymś miejscu na świecie kończy się wojna lub znoszona jest kara śmierci.

Na szczycie Kronplatz znajduje się muzeum poświęcone historii alpinizmu, które powstało z inicjatywy alpinisty Reinholda Messnera. Messner Mountain Museum zaprojektowała słynna architekt, Zaha Hadid.

Z Kronplatz warto również wybrać się na wycieczkę do pobliskiego Brunico (Bruneck). Można tam odwiedzić centrum wspinaczkowe albo udać się do kompleksu basenów ze strefą wellness i 13 rodzajami saun. Nie można oczywiście pominąć średniowiecznego zamku, który prezentuje się niezwykle majestatycznie na tle Alp.

Pogoda w Kronplatz

Warunki narciarskie w Kronplatz są niezależne od pogody. Odpowiednie naśnieżenie zapewnia 346 armatek śnieżnych oraz 30 ratraków. Trzeba natomiast podkreślić, że od listopada do marca utrzymują się tutaj temperatury poniżej 5℃, w dużej mierze są to temperatury poniżej 0. Nawet latem średnia temperatura nie wynosi w Kronplatz więcej niż 20℃.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: ultramarinfoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości