Tłok, hałas, a może problemy z higieną? Sprawdź, co denerwuje Polaków w komunikacji miejskiej

Źródło: Dzień Dobry TVN
Co nas denerwuje w komunikacji miejskiej?
Co nas denerwuje w komunikacji miejskiej?
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Podróże autobusami czy tramwajami, szczególnie w godzinach szczytu, potrafią być bardzo męczące. Co najbardziej przeszkadza pasażerom? Tego dowiedzieliśmy się z sondy przeprowadzonej przez reportera Dzień Dobry TVN. Z kolei Michał Cessanis opowiedział w naszym studiu o tym, jak wyglądają przejazdy komunikacją miejską za granicą. Jakie podróżnik ma doświadczenia?

Sonda na temat komunikacji miejskiej

Jedni mówią, że jest świetna, a inni, że do niczego. Obie te grupy łączy zapewne przynajmniej jedna historia. Każdy chyba widział, jak kierowca zamyka drzwi przed nosem spóźnionego pasażera. Czy to jedyna rzecz, która denerwuje nas w komunikacji miejskiej? Reporter Arkadiusz Gdula postanowił to sprawdzić. Jakie są wyniki sondy?

- Na pewno nie podoba mi się to, że ludzie nie pytają, czy można ustąpić im miejsca, ale stosują różne techniki, np. uderzanie torbą - powiedziała jedna z osób.

- Denerwuje mnie nieuprzejmość ludzi, np. stawianie torby zakupowej na siedzenia, kiedy dużo osób chce usiąść ze zmęczenia - przyznała kolejna.

- Jak z pracy się wraca i jest godzina szczytu, jest tłok, to jest nieprzyjemnie, bo nie każdy się tak naprawdę myje. Wiadomo, różnie to bywa. Wolę rower zdecydowanie - stwierdził mężczyzna.

Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w materiale wideo.

Komunikacja miejska za granicą

Michał Cessanis odwiedził przeróżne miejsca na świecie, gdzie miał okazję jeździć publicznymi środkami transportu.

- Bardzo lubię jeździć komunikacją miejską, dlatego że tak naprawdę poznaje się bardzo szybko ludzi w danym miejscu. Od razu można zobaczyć, jak żyją, jak funkcjonują, do czego im ten transport lokalny jest potrzebny. Kiedy zacząłem myśleć o tym, co nas denerwuje w komunikacji miejskiej i co mnie denerwuje albo może zastanawia, to myślę, że to są takie same rzeczy, jak na całym świecie. Tłok jest dla mnie ostatnio podstawowym problemem w podróży. Wiele razy byłem w Chinach, kilkanaście podróży za mną. Głównie pomiędzy miastami, ale też w gigantycznych chińskich miastach jak Pekin czy Szanghaj, przede wszystkim podróżuje się komunikacją miejską, metrem. Cieszę się, że u nas jeszcze nie ma takiego tłoku, jaki jest w komunikacji miejskiej w Chinach. Tam ta fala nie mija. Trzeba się dostosować do tego, że właściwie cały czas jest się w ogromnym tłoku - wskazał Cessanis.

Podróżnik opisał, co jeszcze może irytować w podróży.

- To są odgłosy. Akurat w przypadku Azjatów się zdarza, że są odchrząknięcia, przełykanie, mlaskanie w autobusach. Chińczycy cały czas jedzą. Cały czas coś musi być podjadane i cały czas jest ten odgłos mlaskania, do którego po prostu trzeba się przyzwyczaić - przyznał Michał. - Mówiąc o odgłosach, są jeszcze te, które zastajemy na stacjach metra bądź w wagonach. Przykładem jest Japonia bądź Singapur, gdzie prosi się ludzi o to, żeby byli spokojni w komunikacji miejskiej, czyli nie rozmawiali głośno przez telefon, słuchali muzyki w słuchawkach. Ci, którzy byli w Japonii czy Singapurze, zgodzą się ze mną, że faktycznie ludzie zachowują się spokojnie, natomiast jest mnóstwo odgłosów ze strony komunikacji miejskiej, czyli reklam, muzyczek, zapowiadania stacji. Jest ogromny chaos. Mam wrażenie, jakby w tych azjatyckich krajach cały czas ktoś do kogoś musiał mówić, bo inaczej Azjaci byliby niespokojni - podkreślił Cessanis.

Z kolei w Peru wiele osób jeździ ze sporymi bagażami. W pakunkach może się pojawić nietypowa zawartość.

- Pomiędzy mniejszymi miastami podróżuje się zwykłymi autobusami, gdzie ludzie wsiadają z całym dobytkiem, bo akurat wracają z targu. W tobołku na plecach mają dziecko, kurę i warzywa - opisał nasz gość.

Komunikacją miejską przez świat
Źródło: Dzień Dobry TVN

Co spotkało Michała Cessanisa w Szwajcarii i jakie panują tam zasady w środkach transportu? Zobacz wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Arkadiusz Gdula

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana