Podróże

Chania – pogoda, historia, najciekawsze miejsca

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Zdaniem wielu podróżników Chania to najbardziej zachwycające miejsce na Krecie. Miasto jest pełne zapierających dech w piersiach zabytków z okresu panowania weneckiego, rzymskiego i tureckiego.

Chania to miasto położone na północnym wybrzeżu Krety. Jest drugim (po Heraklionie) co do wielkości miastem na wyspie. Co roku Chania przyciąga setki turystów odwiedzających zabytki, takie jak mury miejskie, ruiny antycznej Kydonii, Meczet Janczarów i wiele innych.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Historia miasta Chania - Kreta wczoraj i dziś

Jak dowodzą prace archeologiczne prowadzone na terenie wyspy, historia miasta Chania może sięgać nawet czasów minojskich. Pierwsza fala osadników miała pojawić się tutaj już około 1100 roku p.n.e. Rejon ten nosił wówczas nazwę Kydonia, a wzmianki o nim można znaleźć w “Odysei” Homera. Pierwsze wieki istnienia Kydonii upłynęły pod znakiem nieustających walk z innymi miastami znajdującymi się na terenie wyspy – Apterą, Falasarną, Polyrrinią.

W czasach bizantyjskich miasto, które współcześnie nazywany Chanią, znajdowało się we władaniu Arabów. W roku 961 n.e. zostało odbite przez chrześcijan. Rozpoczęto wówczas wzmacnianie systemów obronnych miasta, które miały zapobiec kolejnym najazdom ze strony Arabów. W trzynastym wieku miasto zostało podbite przez Wenecjan. Okres ten znacznie zwiększył rangę Chanii – stała się ona istotnym ośrodkiem handlowym i miejscem, w którym ustanowiono siedzibę rektora rejonu. Po upadku Konstantynopola Chania stała się schronieniem dla wielu kapłanów i zakonników.

W siedemnastym wieku miasto zostało podbite przez Turków. Zlikwidowali oni większość kościołów chrześcijańskich, zastępując je meczetami. Duchownych chrześcijańskich za wszelką cenę nawracano na islam. W tym czasie w mieście powstały liczne łaźnie publiczne oraz inne obiekty charakterystyczne dla kultury muzułmańskiej.

W dziewiętnastym wieku w mieście wybuchło powstanie, które zakończyło turecką okupację. W 1913 r. Chania wraz z pozostałymi miastami Krety została przyłączona do Grecji.

Chania, Grecja - położenie i pogoda

Chania zlokalizowana jest na północno-zachodnim wybrzeżu Krety i otoczona jest niezwykle malowniczą zatoką. Od strony południowej miasto otacza masyw górski Lefka Ori (Białe Góry) – jego nazwa nawiązuje do śniegu, który w wysokich partiach gór utrzymuje się przez znaczną część roku.

W Chanii panuje łagodny, śródziemnomorski klimat. Podczas sezonu letniego, czyli od czerwca do września, temperatura wynosi około 30℃, a temperatura wody waha się w przedziale 22–25℃.

Chania - atrakcje i zwiedzanie

Za sprawą burzliwej historii miasto może dzisiaj pochwalić się pokaźną liczbą bezcennych zabytków. Miejsca, które warto zobaczyć, będąc w Chanii, to przede wszystkim: 

  • Wenecki port z XVI wieku – miejsce, z którego rozpościera się malowniczy widok na miasto i Góry Białe. Port otoczony jest uroczymi kolorowymi kamieniczkami, w których znajdują się kawiarnie i tawerny. Zachwyt wzbudza również krystalicznie czysta woda, w której odbijają się światła tętniącego życiem miasta. 
  • Latarnia morska z XVI wieku – zbudowana przez Wenecjan, a następnie przebudowana przez Turków na kształt minaretu. Roztacza się stąd zachwycający widok na morze i kolorowe miasto.
  • Ogrody miejskie – doskonały punkt do odpoczynku wśród zieleni. W ogrodach znajduje się minizoo, w którym można zobaczyć między innymi kozy kri-kri. Latem organizowane są tu projekcje filmów.
  • Wykopaliska minojskie – na wzgórzu Kastelli archeolodzy odkryli ruiny pałacu pochodzącego jeszcze z czasów minojskich. W miejscu tym odkryto także gliniane tabliczki oraz pieczęcie. 
  • Dzielnica wenecka – miejsce to pełne jest wąskich, krętych uliczek. Znajdują się tu ruiny weneckiego Pałacu Rektorskiego oraz pozostałości po dawnych murach obronnych.
  • Topanas – dzielnica turecka. To właśnie tutaj można podziwiać słynny Meczet Janczarów, domy wybudowane w stylu tureckim, Hammam, czyli łaźnię oraz doskonale zachowany Bastion Schiavo.
  • Dzielnica żydowska – nazywana Evraiki. Na jej terenie znajduje się piękna synagoga oraz wenecki kościół San Francesco z XVI wieku, obecnie siedziba muzeum archeologicznego.

Chania - plaże

Chania może poszczycić się wieloma pięknymi plażami. Wiele z nich zalicza się do czołówki najpiękniejszych greckich plaż, obok takich miejsc jak Rodos, Leukada czy Kitnos. Dwie najpopularniejsze plaże w okolicach Chanii to Elafonissi oraz Falassarna , które znajdują się w odległości około 50 kilometrów od miasta. Wyróżniają się szmaragdową, krystalicznie czystą wodą oraz czystym, delikatnym piaskiem. Wypoczynek na nich jest niezapomnianym doświadczeniem. Obie znalazły się na liście dziesięciu najpiękniejszych plaż na świecie.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Mathew Grimm/Getty Images

Pozostałe wiadomości