Dziecko

Znamiona na skórze dziecka - kiedy są groźne? Wyjaśnia dermatolog

Dziecko

Aktualizacja:

Wiele noworodków przychodzi na świat ze znamionami na ciele. Rodzice zastanawiają się, czy trzeba je usuwać. Różnorakie plamy pojawiają się jednak także w trakcie dorastania, a nawet u dorosłych. Na które należy zwracać szczególną uwagę? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym dermatolog Irena Walecka.

Powody powstawania znamion

Najprawdopodobniej każdy z nas ma na ciele znamię. Różne są jednak czynniki ich występowania. Mogą być wrodzone lub pojawiać się do 1. roku życia. Niektóre są nabyte. Skąd się biorą?

- [W przypadku znamion wrodzonych] prawdopodobnie jest to - po pierwsze - przyczyna genetyczna, a po drugie - mówi o się o pewnej mutacji w białkach. (...) Także fototyp skóry , czyli bardzo jasna skóra, jasne włosy, jasne oczy oraz immunosupresja u dzieci. (...) Te nabyte to jest również pewna skłonność genetyczna i czynniki środowiskowe , głównie opalanie, światło słoneczne, solaria - tłumaczyła prof. dr hab. n. med. Irena Walecka.

Rodzaje znamion

Znamiona mogą być bardzo różne. Niektóre z nich są niezwykle małych rozmiarów, a inne są bardzo duże i znacznie utrudniają życie.

- Mamy znamiona małe do 1,5cm, mamy znamiona średnie do 20 cm, duże do 40 cm i w zasadzie w tych znamionach dość rzadko dochodzi do przejścia w czerniaka - mówiła w Dzień Dobry TVN prof. Irena Walecka.

Inaczej rzecz ma się natomiast ze znamionami olbrzymimi, czyli takimi, które ostatecznie osiągają powyżej 40 - 60 cm.

Kiedy zwracać uwagę na znamiona?

Co ważne, nie każde znamię trzeba leczyć i nie każde trzeba u dzieci obserwować. Największą uwagę trzeba poświęcać dużym znamionom wrodzonym. Należy je bezwzględnie obserwować co 3 - 6 miesięcy.

- W takich znamionach jeżeli pojawia się cokolwiek - owrzodzenie, guzki, grudki - to wiadomo, że coś się w tym znamieniu dzieje - podkreślała kierownik Kliniki Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie.

Znamiona nabyte nie są tak groźne .

Jeżeli chodzi o czerniaki, to one się pojawiają w 90% - jeżeli w ogóle - w obrębie znamion olbrzymich, wrodzonych. Natomiast znamiona nabyte każdy z nas ma . One się pojawiają praktycznie od 1 -2 roku życia, szczyt jest około 30 roku życia. Po 60 roku życia te znamiona stopniowo, stopniowo zanikają

- mówiła prof. dr hab. n. med. Irena Walecka.

Jak dodała, jeżeli chodzi o znamiona nabyte do 12 roku życia, przyjmuje się zasadę, że się ich nie monitoruje. Możliwość wystąpienia czerniaka jest bowiem minimalna. Na te wrodzone jednak należy zwracać uwagę.

Bakuchiol – roślinna alternatywa dla retinolu. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości