Twoje dziecko chce jechać na pierwszą kolonię? Zdradzamy, co zrobić, by wyjazd był udany i bezstresowy

Kolonie- kiedy puścić na nie dziecko?
Pierwsze kolonie dziecka
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, pora więc powoli zacząć planować naszym pociechom atrakcje. Wśród turystycznych ofert kuszą liczne wycieczki, kolonie i obozy. Jak poznać, że nasz maluch gotowy jest na ten krok i wyjazd sprawi mu przyjemność, a nie stres? Jak przygotować dziecko do pierwszej dłuższej rozłąki? O tym opowiedzieli nam Zosia Ślotała-Haidar, projektantka mody, Justyna Kozłowska, vlogerka oraz Wojciech Śmieszek, organizator obozów tematycznych.

Pierwszy samodzielny wyjazd

Pierwszy wyjazd dziecka na kolonie emocjonuje nie tylko malucha, ale także jego rodziców. Stres i myśli, że coś pójdzie nie tak, powracają jak bumerang. Jak więc przygotować pociechę do wyjazdu, a przede wszystkim jak rozpoznać, że nadszedł odpowiedni czas na dłuższą rozłąkę?

- Rania za 2 tygodnie będzie miała 7 lat. Ona rozwiązała mój problem, bo sama do mnie przyszła i powiedziała, że ona chciałaby pojechać na obóz i że czuje się na to gotowa. Ja ją absolutnie będę w tym wspierała. Jako nadgorliwa matka muszę zostawić na boku wszystkie swoje niepewności i jej na to pozwolić. Córka pojedzie z przyjaciółką, więc to jest pierwsza grupa wsparcia. Dwa znalazłam taki obóz, który jest koloniami i półkoloniami. Leonard (młodszy syn) tam idzie i wraca do domu na noc, Rania zostaje. Ja będę blisko, ale obiecałam sobie, że to będzie jedyny rok takiej poduszki bezpieczeństwa, a w przyszłym roku pojedzie już na normalne obozy – zdradziła nam Zosia Ślotała-Haidar.

Co w przypadku, gdy dziecko nie wychodzi samo z propozycją wyjazdu? Jak przyznał organizator obozów tematycznych Wojciech Śmieszek, każde dziecko ma swój własny czas. Nie należy więc na siłę namawiać malucha do udziału w koloniach. To może go tylko niepotrzebnie zestresować i zniechęcić do samodzielnych wyjazdów w przyszłości.

- Od tego pierwszego wyjazdu bardzo dużo zależy. Ja popełniłam ten błąd, że Basia pojechała na takie szkolne kolonie, gdzie nie było wzmożonego kontaktu z rodzicami. Ona tego bardzo potrzebowała i dopiero drugi wyjazd był tym, który powinien być pierwszy. Była ceremonia rozstania, rodzice odprowadzali dzieci, pożegnaliśmy się – powiedziała Justyna Kozłowska.

Sposoby na udany obóz

Gdy dziecko zaczyna się powoli usamodzielniać, a w rozmowach wspomina nam o wyjeździe na kolonię, warto dać maluchowi szansę. Zdaniem organizatora obozów, dla naszych pociech jest to bardzo ważne doświadczenie. Aby wszystko przebiegało miło i bezproblemowo potrzebne jest jednak odpowiednie przygotowanie. Pierwsza praca domowa należy do rodziców – dobór obozu.

Kluczem jest organizator, żeby był sprawdzony, żeby kolonia była zgłoszona w bazie kuratoryjnej. To jest wymóg podstawowy, te elementy trzeba sprawdzić. W tym wypadku najważniejszy jest marketing szeptany
dodał Wojciech Śmieszek.

Co więcej, obozy czy kolonie warto wybierać biorąc pod uwagę zainteresowania naszej pociechy. Dzięki temu nie będzie się nudzić.

Kryzys na obozie – jak reagować?

Każdy, kto choć raz był w dzieciństwie na obozie, wie, czym są tzw. kryzysy. Dwa bądź trzy tygodnie spędzone z dala od domu i najbliższych potrafią dać w kość. W chwilach takich dziecku należy okazać wsparcie i zrozumienie.

- Super sposobem jest wcześniejsze przygotowanie karteczek, pamiętnika, gdzie piszemy coś od serca i dziecko w każdej chwili smutku może do tego wrócić. Na drugiej stronie może coś narysować, przelać swoje emocje na papier – powiedziała blogerka. A następnie dodała, że ona ze swoją córką podczas wyjazdu umawia się także na regularne telefony.

Te kwestia okazuje się jednak sporna. Na wielu obozach dzieci mają możliwość kontaktu z rodzicami tylko w określone dni. Warto więc ustalić to jeszcze przed wyjazdem i poinformować malucha o warunkach, by ten nie czuł się przytłoczony.

Jeżeli za często kontaktujemy się z dzieckiem i nie przetrzymamy tych dwóch, trzech dni kryzysu, to dziecko się może rozkleić i musimy je zabierać – powiedział organizator obozów, a następnie dodał, że zamiast dzwonić do malucha, poczekajmy, aż sam wyjdzie z taką inicjatywą. Ponadto w przypadku kryzysów warto skontaktować się bezpośrednio z wychowawcą.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!