Dziecko

Twoje dziecko chce jechać na pierwszą kolonię? Zdradzamy, co zrobić, by wyjazd był udany i bezstresowy

Dziecko

Autor:
Nastazja
Bloch
Pierwsze kolonie dziecka

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, pora więc powoli zacząć planować naszym pociechom atrakcje. Wśród turystycznych ofert kuszą liczne wycieczki, kolonie i obozy. Jak poznać, że nasz maluch gotowy jest na ten krok i wyjazd sprawi mu przyjemność, a nie stres? Jak przygotować dziecko do pierwszej dłuższej rozłąki? O tym opowiedzieli nam Zosia Ślotała-Haidar, projektantka mody, Justyna Kozłowska, vlogerka oraz Wojciech Śmieszek, organizator obozów tematycznych.

Pierwszy samodzielny wyjazd

Pierwszy wyjazd dziecka na kolonie emocjonuje nie tylko malucha, ale także jego rodziców. Stres i myśli, że coś pójdzie nie tak, powracają jak bumerang. Jak więc przygotować pociechę do wyjazdu, a przede wszystkim jak rozpoznać, że nadszedł odpowiedni czas na dłuższą rozłąkę?

- Rania za 2 tygodnie będzie miała 7 lat. Ona rozwiązała mój problem, bo sama do mnie przyszła i powiedziała, że ona chciałaby pojechać na obóz i że czuje się na to gotowa. Ja ją absolutnie będę w tym wspierała. Jako nadgorliwa matka muszę zostawić na boku wszystkie swoje niepewności i jej na to pozwolić. Córka pojedzie z przyjaciółką, więc to jest pierwsza grupa wsparcia. Dwa znalazłam taki obóz, który jest koloniami i półkoloniami. Leonard (młodszy syn) tam idzie i wraca do domu na noc, Rania zostaje. Ja będę blisko, ale obiecałam sobie, że to będzie jedyny rok takiej poduszki bezpieczeństwa, a w przyszłym roku pojedzie już na normalne obozy – zdradziła nam Zosia Ślotała-Haidar.

Co w przypadku, gdy dziecko nie wychodzi samo z propozycją wyjazdu? Jak przyznał organizator obozów tematycznych Wojciech Śmieszek, każde dziecko ma swój własny czas. Nie należy więc na siłę namawiać malucha do udziału w koloniach. To może go tylko niepotrzebnie zestresować i zniechęcić do samodzielnych wyjazdów w przyszłości.

- Od tego pierwszego wyjazdu bardzo dużo zależy. Ja popełniłam ten błąd, że Basia pojechała na takie szkolne kolonie, gdzie nie było wzmożonego kontaktu z rodzicami. Ona tego bardzo potrzebowała i dopiero drugi wyjazd był tym, który powinien być pierwszy. Była ceremonia rozstania, rodzice odprowadzali dzieci, pożegnaliśmy się – powiedziała Justyna Kozłowska.

Sposoby na udany obóz

Gdy dziecko zaczyna się powoli usamodzielniać, a w rozmowach wspomina nam o wyjeździe na kolonię, warto dać maluchowi szansę. Zdaniem organizatora obozów, dla naszych pociech jest to bardzo ważne doświadczenie. Aby wszystko przebiegało miło i bezproblemowo potrzebne jest jednak odpowiednie przygotowanie. Pierwsza praca domowa należy do rodziców – dobór obozu.

Kluczem jest organizator, żeby był sprawdzony, żeby kolonia była zgłoszona w bazie kuratoryjnej. To jest wymóg podstawowy, te elementy trzeba sprawdzić. W tym wypadku najważniejszy jest marketing szeptany

Co więcej, obozy czy kolonie warto wybierać biorąc pod uwagę zainteresowania naszej pociechy. Dzięki temu nie będzie się nudzić.

Kryzys na obozie – jak reagować?

Każdy, kto choć raz był w dzieciństwie na obozie, wie, czym są tzw. kryzysy. Dwa bądź trzy tygodnie spędzone z dala od domu i najbliższych potrafią dać w kość. W chwilach takich dziecku należy okazać wsparcie i zrozumienie.

- Super sposobem jest wcześniejsze przygotowanie karteczek, pamiętnika, gdzie piszemy coś od serca i dziecko w każdej chwili smutku może do tego wrócić. Na drugiej stronie może coś narysować, przelać swoje emocje na papier – powiedziała blogerka. A następnie dodała, że ona ze swoją córką podczas wyjazdu umawia się także na regularne telefony.

Te kwestia okazuje się jednak sporna. Na wielu obozach dzieci mają możliwość kontaktu z rodzicami tylko w określone dni. Warto więc ustalić to jeszcze przed wyjazdem i poinformować malucha o warunkach, by ten nie czuł się przytłoczony.

Jeżeli za często kontaktujemy się z dzieckiem i nie przetrzymamy tych dwóch, trzech dni kryzysu, to dziecko się może rozkleić i musimy je zabierać – powiedział organizator obozów, a następnie dodał, że zamiast dzwonić do malucha, poczekajmy, aż sam wyjdzie z taką inicjatywą. Ponadto w przypadku kryzysów warto skontaktować się bezpośrednio z wychowawcą.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Thomas Barwick/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości