Dziecko

Najczęstsze problemy z laktacją. Ekspertka wskazuje, jak sobie z nimi poradzić

Dziecko

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Najczęstsze problemy z laktacją
Najczęstsze problemy z laktacją Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Tylko 12 proc. kobiet nie mierzy się z problemami podczas karmienia piersią. Pozostałe napotykają przeróżne trudności. Tak wynika ze statystyk. Co sprawia mamom największy kłopot? Jak mogą sobie poradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Estera Michalak, ekspertka w dziedzinie laktacji.

Dlaczego karmienie piersią jest ważne?

Mleko kobiece jest niezwykle cenne dla dziecka.

- Ma takie właściwości, jakich nie będzie miała jakakolwiek inna mieszanka mlekozastępcza. Odkrycia XXI wieku związane z komórkami macierzystymi w mleku kobiecym [...] powodują, że my, jako ludzie mówimy sobie: "Ok, jeśli są takie składniki, których nie ma w mieszance modyfikowanej, to powinniśmy zadbać o karmienie naszych dzieci" - mówiła Estera Michalak w Dzień Dobry TVN.

Jak dodała ekspertka w dziedzinie laktacji, komórki macierzyste są bowiem multipotencjalne. Przedostają się w okolice najważniejszych narządów człowieka, np. mózgu czy serca. - To są takie magiczne komórki, które wytwarza każdy człowiek. Natomiast w mleku kobiecym są one takim gotowcem, które chroni dziecko przed różnymi chorobami - podkreśliła nasza rozmówczyni.

Najczęstsze problemy z laktacją. Jak sobie z nimi poradzić?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie piersią do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia. Natomiast kontynuację karmienia piersią przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających do ukończenia drugiego roku życia i dłużej.

- Tak naprawdę dwa lata dla kobiet współczesnych to bardzo długo. [...] Wydaje się, że nie potrafią sobie połączyć pracy z karmieniem. Natomiast to jest bardzo proste. Wiele kobiet myśli: "Jak będę karmiła raz lub dwa razy na dobę, to nie jest już to karmienie", a jest - zaznaczyła Estera Michalak.

Jak zauważyła ekspertka, do najczęstszych problemów z laktacją zalicza się m.in.: nadmierny nawał pokarmu, trudności z uchwyceniem brodawki przez dziecko, zastój pokarmu czy zapalenie piersi.

- Podstawową przyczyną bólu jest nieprawidłowa technika karmienia. Każdy konsultant, doradca laktacyjny czy też położna na samym początku laktacji skupia się na tym, by kobieta mogła technicznie prawidłowo karmić, bo to jest ważne dla małego dziecka - tłumaczyła ekspertka.

- Obrzęk piersi to sytuacja, która często występuje na samym początku laktacji. Mamy najpierw nawał pokarmu, który jest nieopanowany. To oznacza, że albo dziecko je za mało, albo jest tak, że kobieta bardzo dużo produkuje pokarmu i dziecko nie jest w stanie takiej ilości zjeść. Wtedy dochodzi do obrzęku piersi, czyli napływa duża ilość limfy do piersi i ona nie jest opróżniana. Zaczyna boleć. Zaczyna się pojawiać może gorączka, może zaczerwienie piersi, czyli zaczyna też wolniej płynąć mleko. Jeśli nie opanujemy takiej sytuacji, dochodzi do zastoju pokarmu - wyjaśniała gościni naszego programu.

Wówczas - zdaniem Estery Michalak - wystarczy zimny okład. Mogą się również przydać leki przeciwzapalne.

Które leki mogą przyjmować kobiety karmiące piersią? Gdzie można to sprawdzić? Odpowiedzi na te pytania poznasz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego:  Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości