Parenting

Porządek i organizacja w dziecięcej szafie. "Bałagan nas często stresuje"

Parenting

Autor:
Patrycja
Sibilska
Organizacja dziecięcej szafy
Organizacja dziecięcej szafyDzień Dobry TVN
wideo 2/8

W większości domów poranki bywają stresujące. Bałagan i rozgardiasz skutecznie potrafią zepsuć dobry humor wszystkim członkom rodziny. Co zrobić, aby takich sytuacji było jak najmniej i jak zapanować nad chaosem w dziecięcej szafie? O radę zapytaliśmy architekt porządku Agnieszkę Witkowską.

Stres i bałagan - jest między nimi silna relacja

Nikt z nas nie lubi szukać kluczy, słuchawek, czy ulubionej czapki śpiesząc się do pracy, wszyscy jednak znamy te sytuacje i dobrze wiemy, jak silny stres one wywołują.

- Jest takie duże połączenie, między tą sytuacją stresową a bałaganem. Z jednej strony to dlatego robi się bałagan, bo się stresujemy, bo się śpieszymy, bo nie możemy po prostu czegoś znaleźć i nie odkładamy wtedy rzeczy na miejsce, albo ich nie składamy, a z drugiej strony to właśnie ten bałagan nas często stresuje - wyjaśnia powód porannych nerwowych sytuacji Agnieszka Witkowska.

Organizacja dziecięcej szafy

Dzieci mają wręcz nadprzyrodzone zdolności do gubienia swoich rzeczy, wiemy też, że ulubiony t-shirt, legginsy, czy sukienka muszą czekać w pełnej gotowości, bo nie znamy dnia, ani godziny, kiedy będzie to jedyna rzecz, którą dziecko uzna za godną założenia. Jak zatem ułatwić mu samodzielne ubieranie i zagwarantować sobie spokój?

- Po pierwsze, jeśli chodzi o takie młodsze dzieci, (...) warto obniżyć jednak trochę poprzeczkę, Czyli jeżeli mamy na tej wysokości drążek, no to dziecko w wieku tych 7, 8 lat nie będzie samo w stanie korzystać z wieszaka, albo nie będzie w stanie samo odwiesić rzeczy - wyjaśnia ekspertka. - Ja z moim dzieckiem stosujemy taką check listę, czyli co ma zrobić sobie wieczorkiem. Jest kąpiel, jest przygotowywanie ubrań, później jest pakowanie plecaka, bo poszedł już do pierwszej klasy i na przykład przygotowanie rzeczy na basen. To jest coś, do czego możemy zachęcić nasze dzieci, żeby one to na przykład narysowały, żeby określiły sposób, który będzie czytelny dla nich i to można powiesić w szafie - proponuje Agnieszka Witkowska.

Inne pomysłowe propozycje odkryjesz, oglądając materiał wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości