Porady

Jak często należy zmieniać pościel? Wielu z nas robi to zbyt rzadko

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk
zmiana pościeli

Jak często zmieniać pościel? Okazuje się, że niestety większość z nas robi to zbyt rzadko. Wymiana pościeli np. raz w miesiącu nie jest korzystna dla naszego zdrowia. Więc co ile należy zmieniać pościel?

W łóżku spędzamy sporo czasu. Nawet najbardziej zapracowane osoby muszą przecież spać. Na sen powinniśmy przeznaczać ⅓ doby. Śpiąc, nasz organizm wydziela różne substancje, z tego względu w pościeli znajdują się grzyby, bakterie, pot i naskórek. Aby nie narażać niepotrzebne organizmu na kontakt z nimi, warto wymieniać pościel jak najczęściej.

Wiosna

HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebęHGTV
wideo 2/4

Sen to zdrowie, ale tylko w czystej pościeli!

Przesypiamy średnio 7–8 godzin na dobę. W tym czasie nasz organizm wydziela różne substancje, ciało się poci, naskórek złuszcza, na pościeli pozostają też włosy. Wszystko to stanowi doskonałą pożywkę dla grzybów i bakterii. W dodatku w łóżku najczęściej jest ciepło. Warunki takie są idealne do namnażania się niebezpiecznych dla zdrowia grzybów, które mogą powodować różne choroby i infekcje, a także reakcje alergiczne. Wiele osób jest zdania, że pościel nie musi być wymieniana bardzo często, ponieważ do łóżka zazwyczaj kładziemy się czyści, świeżo po kąpieli. Tymczasem niebezpieczeństwa, jakie na nas czyhają, nie mają nic wspólnego z widocznym brudem – mikroorganizmy, chociaż ich nie widać, są bardzo niebezpieczne!

Jak często należy zmieniać pościel?

Zmiana pościeli, według mikrobiologów, powinna następować nie rzadziej niż raz na tydzień. Jest ona bowiem źródłem roztoczy, mikroskopijnych odpadów, często również resztek jedzenia, jeżeli podjadamy w łóżku. Naskórkiem żywią się roztocza, czyli mikroskopijne pajęczaki, mnożą się też bakterie, które występują naturalnie w naszym środowisku, ale w zbyt dużych ilościach są szkodliwe. Osoby, które nie przykładają wagi do odpowiednio częstej zmiany pościeli, narażają się na różne choroby: astmę, katar, egzemę i wiele innych chorób związanych przede wszystkim ze skórą i układem oddechowym.

Zwierzę w domu? Częsta zmiana pościeli konieczna!

Jeżeli w domu mieszkają również zwierzęta (nie tylko psy lub koty, ale też gryzonie i inne stworzenia), które bywają gośćmi w łóżku, zmiana pościeli powinna następować jeszcze częściej. Nie chodzi tylko o sierść zwierząt, ale również o roztocza kurzu i brud, które znajdują się w ich sierści, a których nie można wyeliminować. Zwłaszcza wiele brudu i kurzu przynoszą zwierzęta, które regularnie wychodzą na spacery. Jak często prać pościel, kiedy w domu jest zwierzę? Przynajmniej raz w tygodniu, a jeśli jest to możliwe, to nawet częściej.

Jak często zmieniać pościel noworodkowi?

Noworodek uczy się żyć w zupełnie nowym środowisku. Jego bariera ochronna nie jest od razu dobrze wykształcona, należy zatem dbać o czystość wokół dziecka. Oczywiście nie ma mowy o nadmiernej, wręcz chorobliwej czystości, gdyż maluch musi w jakiś sposób wytworzyć potrzebną mu w dalszym życiu ochronę przed bakteriami. Wymiana pościeli nie powinna być w żadnych razie wykonywana rzadziej niż w przypadku dorosłych. Rodzice noworodka powinni mieć przynajmniej 3 komplety pościeli. Jest to konieczne – wyobraź sobie, że np. zmieniasz pościel i odnosisz ją do prania, a maluszkowi w świeżej pościeli przytrafiła się „niespodzianka”. Trzeci komplet może okazać się bardzo potrzebny. Jeżeli pościel nie zostanie nieoczekiwanie zabrudzona przez noworodka, należy ją wymieniać raz w tygodniu. Piorąc pościel, należy oczywiście wyprać również prześcieradło.

Jak prać pościel?

Pościel, ale również ręczniki i piżamy, powinno się prać w jak najwyższej temperaturze. Oczywiście należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta. Najniższa zalecana temperatura to 40℃, jednak jeżeli jest to możliwe, temperatura powinna być wyższa. Dzięki temu można skutecznie pozbyć się drobnoustrojów, grzybów i bakterii, które znajdują się w pościeli. Podczas kupowania pościeli warto zwrócić uwagę na jej jakość. Kupując dobrą pościel, nie musimy martwić się o to, że już po pierwszym praniu nie będzie się dobrze prezentowała.

Czysta pościel minimalizuje możliwość zachorowania na choroby skóry i dróg oddechowych. Poza tym, sen w czystej pościeli jest spokojny i bardzo przyjemny.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Grace Cary/Getty Images

Pozostałe wiadomości