Czy istnieje recepta na to, jak wychować szczęśliwe dziecko?

Szczęśliwe dziecko
Rafa Elias/Getty Images
Źródło: Moment RF
Wielu rodziców zastanawia się, czy istnieje jakiś cudowny przepis na to, jak wychować szczęśliwe dzieci. Co robić, aby pociechy wyrosły na mądrych, wrażliwych i pewnych swojej wartości ludzi? Jakich błędów unikać, by nie wpłynęły one na dorosłe życie dziecka?

Nie bez powodu często mówi się, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Wychowanie bowiem kształtuje małego człowieka, a szczęśliwe dzieciństwo zwykle skutkuje zadowoleniem i spełnieniem w dorosłym życiu. Warto więc wiedzieć, jak pokierować dzieckiem.

Czy szczęśliwe dzieciństwo to szczęśliwa dorosłość?

Wartości, które były wpajane dziecku od najmłodszych lat, oraz jego doświadczenia mają niebagatelny wpływ na dorosłe życie. Dlatego tak ważne jest, aby miało ono dobre wzorce i wychowywało się w atmosferze miłości, a nie ciągłego stresu. Konflikty rodziców lub ciche dni to na pewno nie jest odpowiedni sposób na wychowanie szczęśliwe dziecko. Obserwując te sytuacje, maluch uczy się bowiem podobnych zachowań. Może stać się wybuchowy lub wręcz przeciwnie – skryty i zamknięty w sobie, co w przyszłości prawdopodobnie wpłynie na jego relacje partnerskie. Podobnie jest w sytuacji, kiedy dziecko od najmłodszych lat widzi mamę lub tatę smutnych, zestresowanych lub niespełnionych. Nie bez powodu mówi się, że „szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko”. Opiekując się dorastającym małym człowiekiem, warto też pomyśleć o sobie i swoich potrzebach, ponieważ brak zaspokojenia prowadzi do frustracji, a dziecko nie powinno być ich częścią. Zapracowani rodzice, którzy nie mają czasu dla własnej pociechy, również nie zapewniają jej szczęśliwego dzieciństwa. Sprawiają jedynie, że maluch czuje się osamotniony i bezradny, bo nie jest zaspokojona jego fundamentalna potrzeba, czyli bliskość.

Jak wychować mądre i szczęśliwe dziecko?

Rodzice chcący wychować szczęśliwe dziecko często sięgają po poradniki dotyczące tej kwestii. Dlaczego? Dorośli bardzo często szukają gotowych podpowiedzi, zamiast samodzielnie się zastanowić, obserwować własne dziecko i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Chcą się tego dowiedzieć od innych, co potwierdzają też liczne pytania o to, jak wychować szczęśliwe dziecko, zadawane na forach parentingowych. Tymczasem wystarczy zdanie się na swój rodzicielski instynkt. To on powinien podpowiadać najlepsze rozwiązania. Można jednak wymienić kilka podstawowych zasad dotyczących tego, jak wychować szczęśliwe dziecko.

 1. Bliskość emocjonalna – to ona daje dziecku poczucie, że jest ono kochane. Dzięki niej czuje się bezpieczne. Zapewnienie o miłości, przytulanie, całowanie jest potrzebne każdego dnia.
  1. Czas razem – musi być dobry jakościowo. Na czas zabaw z dzieckiem rodzic powinien odłożyć wszelkie inne sprawy. Poświęcenie maluchowi stu procent uwagi jest cenniejsze od wielu godzin spędzonych w jednym miejscu, ale obok siebie, np. oglądając telewizję, pisząc SMS-y czy surfując w sieci.
   1. Pochwały – nie tylko za efekt starań, lecz także za wytrwałość w drodze do osiągnięcia danego celu, za włożoną pracę.
    1. Wytyczanie granic – dziecko musi wiedzieć, co mu wolno, a co nie jest mile widziane, jakie zasady panują w domu i poza nim. W prawdziwym świecie istnieje wiele ograniczeń, warto więc, aby maluch dowiedział się tego od rodzica.
     1. Pozwalanie na popełnianie błędów – dziecko najlepiej uczy się poprzez doświadczenie. Warto mu pozwolić badać, eksplorować, próbować nowych rzeczy, samodzielnie pokonywać trudności. To dla niego najlepsza szkoła życia.
      1. Danie wolności i przestrzeni – rodzic nie powinien decydować o wszystkim, bo takie działanie daje dziecku komunikat, że ono samo niewiele potrafi.

       Jak wychować szczęśliwe dziecko – czego unikać?

       Niestety na etapie wychowywania dziecka zdarza się, że rodzice (mimo dobrych chęci) popełniają szereg błędów, przez co osiągają skutek przeciwny do zamierzonego. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy opiekun próbuje rzucić dziecko na „głęboką wodę”. Rodzic jest przekonany, że tylko radykalne kroki pozwolą wyeliminować jakąś fobię, strach czy inne obawy. Zamiast więc oswajać malucha z daną kwestią, konfrontują go wbrew jego woli.

       Wychowawczym błędem jest także tłumienie w dziecku emocji, np. mówienie „chłopaki nie płaczą” albo „przestań krzyczeć”. Mądry rodzic uczy swoją pociechę mówienia o emocjach, szuka odpowiedzi na to, skąd się wzięły i podpowiada, jak sobie z nimi radzić. Nie zakazuje ich okazywania.

       Kolejnym błędem jest motywowanie na zasadzie porównywania. Rodzic mówi np. „inni to zrobili, a ty nie umiesz?”. Takie działanie nie tylko zmniejsza pewność siebie dziecka, lecz także wysyła mu komunikat, że inni są lepsi od niego i nie spełnia oczekiwań swoich opiekunów.

       Rodzice szukający sposobu na to, jak wychować szczęśliwe dzieci, często starają się spełnić ich każde życzenie. Niestety takie postępowanie może prowadzić do sytuacji, w której pociecha przestanie doceniać to, co ma, a posiadanie zacznie odbierać jako drogę do szczęścia.

       Zobacz także:

       Autor: Adrian Adamczyk

       Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

       podziel się:

       Pozostałe wiadomości