Jak przygotować dziecko do przeprowadzki?
Przeprowadzka to stresujący moment w życiu nie tylko dla rodzica. Dzieci również przeżywają zmianę miejsca zamieszkania - potrafią się buntować i odwodzić opiekunów od tej decyzji. W studiu pojawiły się Zosia i Karolina Gacek, córka oraz żona siatkarza Piotra Gacka, które przeniosły się z Częstochowy do stolicy, a także psycholożka Marta Bąkowska posiadająca doświadczenie pracy z młodzieżą. Jak nastoletnia dziś Zofia wspomina nagłą zmianę otoczenia?
- Byłam bardzo niezadowolona z powodu pozostawienia moich przyjaciół w Częstochowie. [...] Po czasie się przełamałam i byłam bardzo zadowolona. [...] Przeprowadziłam się jak skończyłam szóstą klasę. Relacje pozostały takie same, czasem nawet lepsze. Jednak kontakt bezpośredni jest lepszy niż ten on-line - tłumaczyła córka siatkarza.
Mama Zosi - Karolina Gacek zaznacza, że przed przeprowadzką porozmawiała z córką o tym, co dobrego spotka ich rodzinę w nowym mieście. Jak przekonuje, poważna rozmowa z dzieckiem jest podstawą, by ono nam zaufało. Odpowiednie nastawienie do przeprowadzki pozwoli na zminimalizowanie liczby kłótni, czy nieporozumień.
- Pokazywaliśmy jej tę Warszawę, te dobre strony, skupialiśmy się na autach tego miasta. Staraliśmy się dużo rozmawiać o pozytywach, jakie przyniesie nam w przyszłości ta zmiana. Przede wszystkim, że będziemy razem - tłumaczyła Karolina Gacek.
Jak ułatwić dziecku przeprowadzkę?
Psycholożka zapytana o największe obawy, jakie może mieć nasza dorastająca pociecha w sytuacji przeprowadzki, wskazuje na strach przed zmianą i stratą dawnego życia. Ekspertka zasugerowała, by z myślą o przeprowadzce oswajać dziecko stopniowo - rozpocząć od rozmowy, później oprowadzić pociechę po nowej okolicy, pokazać szkołę a nawet - zapoznać z nauczycielami czy sąsiadami. Jak zaznacza, musimy być otwarci na pytania dzieci, ich bunt a nawet rozczarowanie. - Rodzice muszą zrobić wszystko, by dziecko dobrze się zaadaptowało. [...] Fajnie jest jeśli druga strona nas też miło powita. [...] Nowe środowisko musi włączyć się w przygotowanie dziecka - podsumowała psycholożka dziecięca.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Chore dziecko w przedszkolu lub w żłobku - jak postępować? Czat z adwokatem Dzieci w Holandii są najszczęśliwsze. Jak wygląda tamtejsze wychowywanie? "Mamy mają czas dla siebie" Czy bycie mamą oznacza wieczne spóźnienia i życie w biegu?
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News.