Jak przygotować dziecko na sytuację kryzysową? Oto porady byłego żołnierza GROM

Dziecko
Krótki poradnik dla rodzica na wypadek sytuacji kryzysowej
Źródło: sinceLF/Getty Images
Atak rosyjskich wojsk na Ukrainę oraz eksplozja w Przewodowie spowodowały, że także my, Polacy, poczuliśmy się zagrożeni. Zamiast wpadać w panikę powinniśmy przygotować nasze dzieci na wszelkiego rodzaju sytuacje kryzysowe. Jak zaplanować ewakuację? Gdzie umówić się z pociechą? Na te pytania w rozmowie z dziendobry.tvn.pl odpowiedział Naval, były żołnierz Jednostki Specjalnej GROM.

Przygotowanie na wypadek nagłych zdarzeń

Od najmłodszych lat powinniśmy posiąść umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Jak zauważa Naval, który przez czternaście lat służył jako operator w zespole bojowym, żyjemy w złudnej bańce bezpieczeństwa, a na realne zagrożenie należy być zawczasu przygotowanym. W rozmowie z dziendobry.tvn.pl podał konkretne wskazówki, czego należy nauczyć dzieci.

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci

Krótki poradnik dla rodzica na wypadek sytuacji kryzysowej. Wskazówki byłego żołnierza GROM-u

Rozmowa

- Najważniejsza jest rozmowa. Trzeba od najmłodszych lat przygotowywać dzieci, że żyjemy w międzywojniu, bańce zielonego bezpieczeństwa, która nie jest na zawsze. Od tego trzeba zacząć - radzi Naval, który za swoją służbę był wielokrotnie nagradzany.

Prosta nauka podstaw przeżycia

- Trzeba nauczyć dziecko podstawowych czynności. By potrafiło sobie ukroić chleb, pomidora, a także że czasami trzeba coś zjeść, co nie smakuje. To są skrajne sytuacje w naszym życiu w dobrobycie. Natomiast mój dziadek zawsze powtarzał, a był partyzantem, że najlepszą przyprawą do jedzenia jest głód - podkreśla.

Ubiór

- Należy przygotować dziecko, że kieszonki nie służą do trzymania w nich rąk, ale np. do przechowywania breloczka z gwizdkiem, którym będzie mogło ostrzec albo kogoś przywołać - mówi były żołnierz.

- Jeżeli ubieramy nasze dziecko na ewakuację, to do kieszonek musimy włożyć np. batona energetycznego i [w zależności od wieku] pokazać, jak się go otwiera. Mówiąc o ewakuacji, trzeba rozpocząć od ubrania, a dopiero potem myśleć o plecaku i innych rzeczach przetrwania. To, co mamy ze sobą, na sobie, w kieszeniach, już powinno być przedmiotami, które pomagają przetrwać. W kieszonce może być np. folia NRC, która chroni przed wychłodzeniem - dodaje.

Ponadto plecak ucieczkowy powinien mieć każdy z nas. Nawet w czasach pokoju, np. na wypadek pożaru.

Dwa adresy

- W tej kieszonce dziecko powinno mieć schowane dwa adresy: domowy, gdzie mieszka i kontaktowy do kogoś za granicą, gdzie jesteśmy pewni, że może to miasto przetrwać (np. cioci w Belgii, we Francji, Holandii, Stanach Zjednoczonych). Przypomnę, jak ukraińska matka wywiozła dziecko z kraju ogarniętego wojną. Miało ono napisane długopisem adres na plecach. Musi być ten drugi adres, ponieważ jakby ktoś dzisiaj wpisał adres w Mariupolu czy innym okupowanym mieście, to gdzie mamy się dostać, jak jest ono poza granicami - tłumaczy rozmówca dziendobry.tvn.pl.

Miejsce spotkania

Korzystamy z dóbr cywilizacyjnych. W momencie, kiedy są nam zabierane, pojawia się problem. Nie mamy dostępu do Internetu, zasięgu i prądu. Jesteśmy jak dzieci we mgle.

- Dlatego zawczasu warto bawić się z dzieckiem w dotarcie do danego miejsca. Bez korzystania z telefonu i GPS-u. Gdyby cokolwiek się wydarzało, należy mieć ustalone miejsca kontaktowe. Takie najprostsze to są: poczty i dworce kolejowe - wylicza.

Więcej wskazówek Navala znajdziesz w książce pt. "Ekstremalny poradnik przetrwania", która ukaże się 23 listopada.

DD_20220702_Ukraina_REP
Orzeł Karskiego dla obrońców Ukrainy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości