Bawełniane majtki ciążowe – jakie są i jakie wybrać? Zalety noszenia majtek ciążowych na brzuch

cialo kobiety w ciazy w samych majtkach czarnych z wysokim stanem
Staras / Getty Images
Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy warto kupować specjalne majtki ciążowe na brzuch. Sprawdź, czym różnią się majtki ciążowe pod brzuch od tych podtrzymujących brzuch i czy warto używać ich na co dzień.

W czasie ciąży przyszłe mamy powinny znacznie więcej uwagi poświęcać swojej garderobie. Chodzi przede wszystkim o jakość ubrań i materiały, z których są wykonane. Ogromne znaczenie dla codziennego komfortu i dobrego samopoczucia ma także bielizna. Odpowiednio dobrane majtki ciążowe pomogą odciążyć kręgosłup i mięśnie brzucha. Oprócz tego sprawią, że rzeczy ciążowe będą po prostu lepiej leżeć.

Majtki ciążowe – jakie rodzaje?

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje dolnej bielizny dla kobiet w ciąży. Jeden z nich zalecany jest do początkowego etapu ciąży, kiedy brzuch nie jest jeszcze tak duży, ale jest już dobrze widoczny. Drugi rodzaj z kolei stosowany jest najczęściej od 24. tygodnia ciąży , zwykle po konsultacji lekarskiej. Ginekolodzy rekomendują przyszłym mamom majtki ciążowe na brzuch . Z wyglądu są one podobne do standardowych fig, jednak dodatkowo mają przedłużenie w postaci elastycznego pasa, który obejmuje cały brzuch. Zwykle są stosowane w zaawansowanej ciąży, dlatego jeśli nie czujesz dyskomfortu podczas noszenia bielizny, a po całym dniu od dodatkowego ciężaru nie bolą Cię plecy, to bez wątpliwości możesz zdecydować się na majtki ciążowe pod brzuch . Dopiero w późniejszym terminie możesz rozejrzeć się za opcją z elastycznym pasem.

Majtki ciążowe na brzuch – co je wyróżnia?

Materiał, z którego wykonane są majtki ciążowe, powinien być naturalny. W tym modelu majtek sięga on nie dalej niż pod brzuch, wyżej znajduje się już elastyczna taśma. To właśnie ta taśma jest wszytym pasem materiału w majtkach ciążowych. Rozciąga się w miarę tego, jak powiększa się brzuch przyszłej mamy. Z założenia, im szerszy jest pas, tym większą ulgę przynosi kobiecie, rozkładając ciężar równomiernie na całej powierzchni tułowia, a nie tylko na plecach.

Należy mieć na uwadze, że nie jest to obowiązkowa część garderoby, ale ze względu na jej zalety, jednak warto się w nią zaopatrzyć. Majtki ciążowe podtrzymujące brzuch powinno się wybierać zgodnie z zaleceniami lekarza, który wcześniej oceni, czy nie istnieją żadne medyczne przeciwwskazania do stosowania bielizny tego typu. Przeciwwskazaniami może być m.in. nieprawidłowe ułożenie płodu, ilość porodów czy rozmiar brzucha.

Z jakiego materiału wybrać majtki ciążowe?

Decydując się na bieliznę podtrzymującą brzuch, warto zwracać uwagę na materiał, z którego są wykonane. Najlepiej wybierać bambusowe lub bawełniane majtki ciążowe . Sprawdzą się na każdą porę roku i będą praktycznie niewyczuwalne podczas noszenia. Wybór odpowiedniej bielizny jest kluczowy. W ten sposób można będzie uniknąć podrażnień, reakcji alergicznych czy nawet infekcji miejsc intymnych , na które narażone są kobiety w ciąży i które mogą pojawić się w związku ze stosowaniem bielizny lub ubrań ze sztucznym składem.

Majtki ciążowe podtrzymujące brzuch – jak wybrać dobry rozmiar?

Jeśli w ciągu trzech pierwszych dni od początku noszenia majtek ciążowych kobieta stale odczuwa dyskomfort, oznacza to, że rozmiar bielizny został dobrany nieprawidłowo. Lepiej szybko zrezygnować z dalszych testów i zaopatrzyć się w nową parę. Dalsze używanie niedopasowanych majtek może mieć negatywny wpływ na zdrowie mamy i dziecka . Mimo że pas jest elastyczny, musi zostać wybrany w oparciu o dokładne wymiary bioder i talii. Nie warto kupować również zbyt szerokiej taśmy w bieliźnie, ponieważ producenci przewidują, że brzuch przyszłej mamy będzie się powiększał z tygodnia na tydzień.

Gdzie kupić majtki ciążowe?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że majtki ciążowe nie są towarem, na którym warto oszczędzać. Choć ceny katalogowe i internetowe często kuszą i są o wiele niższe w porównaniu do cen w stacjonarnych sklepach lub aptekach, możliwość przymierzenia i konsultacji ze sprzedawcą w celu dobrania odpowiedniego rozmiaru jest znacznie ważniejsza niż pozorna oszczędność.

Majtki ciążowe na brzuch – jakie są ich zalety?

Co sprawia, że warto kupić majtki ciążowe? Jakie są zalety ich stosowania na co dzień?

· Majtki ciążowe podtrzymujące brzuch nie są widoczne pod ubraniem.

· Kręgosłup jest odciążony, a brzuch podtrzymany – bez jakiegokolwiek ucisku i dyskomfortu.

· Jest to bielizna łatwa w użyciu i nie wymaga specjalnego traktowania podczas prania.

· Odpowiednio dobrane majtki ciążowe na brzuch obniżają ryzyko wystąpienia komplikacji podczas porodu. Dzieje się tak ze względu na wspieranie prawidłowego ułożenia dziecka w macicy.

· Codzienne noszenie majtek ciążowych zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów na brzuchu.

Zobacz film: Słodki ciężar. 34-35 tydzień. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości