Zimna Zośka i zimni ogrodnicy – co to jest
Mianem „zimnej Zośki” i „zimnych ogrodników” zwykło się określać zjawisko klimatyczne, charakterystyczne dla środkowej Europy, a więc i dla Polski.
W połowie maja następuje zmiana cyrkulacji powietrza i zaczyna przychodzić zimne powietrze z obszarów polarnych. Według tradycji i obserwacji, okres od 12 do 15 maja to ostatnie dni wiosennych przymrozków.
Zimna Zośka i zimni ogrodnicy – skąd pochodzą nazwy
Nazwy tych dni pochodzą od wspomnień ich patronów. Zimni ogrodnicy to św. Pankracy, którego wspomnienie przypada na 12 maja, św. Serwacy, który jest patronem 13 maja i św. Bonifacy – 14 maja. 15 maja wspominamy świętego Izydora, który także wpisał się w tradycję ludową.
Na świętego Izydora często bywa chłodna pora
- brzmi przysłowie ludowe.
Wspomnienie św. Zofii obchodzimy 15 maja. Po tym dniu chłód powinien ustąpić.
Zimna Zośka 2020 – pogoda
Jak co roku, w połowie maja czeka nas nagła zmiana pogody. Noc z 11 na 12 maja przyniesie w Polsce ochłodzenie. Mogą pojawić się także opady deszczu i śniegu. Od północnego zachodu w głąb kraju będzie przemieszczał się front arktyczny.
We wtorek, 12 maja w województwach północnych i wschodnich pojawią się opady deszczu. Taka niezbyt przyjemna aura utrzyma się do czwartku, 14 maja. Kolejne dni przyniosą już lekkie ocieplenie. Weekend zapowiada się pogodnie.
Więcej informacji dotyczących pogody znajdziesz na stronie tvnmeteo.tvn24.pl.
Zobacz też:
- W kuchni Magdy Gessler: "Białe szparagi to królowe warzyw"
- Wierny bocian Właduś od 20 lat odwiedza dom tego samego gospodarza: "Jak się go zawołało, to zlatywał nam na podwórko"
- Mszyce, opuchlaki, przędziorki, mączniaki – niechciani goście na naszych balkonach i w ogrodach. Jak się ich pozbyć?
Autor: Anna Korytowska