Newsy

Zerowy VAT na żywność zostanie utrzymany. Do kiedy?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk/Teofila Siewko
Źródło:
innpoland.pl/tvn24.pl
zakupy w inflacji

Zerowy VAT na żywność to element wprowadzonej w Polsce tarczy antyinflacyjnej, która od początku nowego roku będzie musiała ulec zmianie. Obniżone ceny zostaną utrzymane - minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie. Sprawdź szczegóły.

Zerowy VAT na żywność zostanie przedłużony

W trakcie wywiadu w Radiu Olsztyn (14.11.2022) wiceminister finansów Artur Soboń wypowiedział się na temat przedłużenia zerowego VAT-u na żywność. Jest to element wprowadzonej w tym roku tarczy antyinflacyjnej obowiązującej do końca 2022 r. Na jej późniejszą kontynuację w aktualnej formie nie zgodziła się jednak Komisja Europejska. Rząd podkreślił, że obniżka cen żywności o podatek VAT będzie utrzymana, ale w przekształconej, dostosowanej do wymogów formie.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

- Wydłużamy stosowanie zerowej stawki VAT na żywność. Tak jak obecnie, stawką tą objęte pozostaną podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż. Równocześnie skupiamy nasze działania na cenie energii i jej nośników oraz cenie gazu. Cały czas monitorujemy sytuację i reagujemy na szoki zewnętrzne - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska cytowana w sobotnim komunikacie MF.

– Jeśli sytuacja powoduje, że jedne zastępujemy drugimi, czyli np. te kapy cenowe energii czy gazu wprowadziliśmy do systemu, wycofujemy się z innych równie kosztownych rozwiązań, jak np. tak szeroki zakres tarcz antyinflacyjnych, czyli zwolnień z VAT-u i akcyzy na produkty i usługi, które oczywiście powodują presję inflacyjną. Coś za coś. W przypadku tarcz, zostawimy od pierwszego stycznia zerowy VAT na żywność – poinformował wiceminister finansów, cytowany przez PAP.

Obniżony VAT nie tylko na cenach żywności

Jak podał portal tvn24.pl, rozporządzenie przewiduje utrzymanie do końca czerwca 2023 roku stawki VAT 0% na darowizny na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotów leczniczych, jednostek samorządu terytorialnego – przekazywanych na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych w Ukrainie. Dodatkowo obniżono do 8% stawki produktów nawozowych, które przed wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej były opodatkowane według tej stawki. To rozwiązanie będzie obowiązywało przez 2 lata. 

Zapowiedziano już, że tylko do grudnia 2022 r. zostaną utrzymane obniżone stawki VAT - wynikające z przepisów tarczy antyinflacyjnej - dotyczące żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą. Choć polski rząd ma swój plan na utrzymanie obniżonych cen żywności, to Komisja Europejska nie wyraziła zgody na przedłużenie zmniejszonych stawek VAT na gaz, paliwa silnikowe oraz nawozy. Poza tym KE miała zastrzeżenia dotyczące polskich pomysłów antyinflacyjnych już rok wcześniej. Zaproponowany przez Polskę zerowy VAT na żywność nie został przyjęty z entuzjazmem, ponieważ unijna dyrektywa dopuszczała wtedy minimalną stawkę 5 proc.

Zgodnie z obecną ustawą, tarcza antyinflacyjna w Polsce obowiązuje do 31 grudnia 2022 roku. Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił w Polsat News, że w kwestii gazu i energii elektrycznej, podobnie jak w przypadku żywności, również pojawią się "inne narzędzia".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na tvn24.pl

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk/Teofila Siewko

Źródło: innpoland.pl/tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Simon Marcus Taplin/Getty Images

Pozostałe wiadomości