Zaćmienie Słońca 2021. Kiedy, gdzie i jak oglądać?

Ponad dwa tysiące ludzi obserwowało w Argentynie jedyne całkowite zaćmienie słońca w tym roku
W czwartek 10.06.2021 r. w południe będzie można zobaczyć zaćmienie Słońca. Całkowite zaćmienie będą mogli podziwiać przede wszystkim mieszkańcy Kanady, Rosji czy Grenlandii. W Polsce będzie widoczne zaćmienie częściowe. Jak i gdzie je oglądać?

Zaćmienie Słońca 2021 - kiedy i gdzie oglądać?

Obrączkowe zaćmienie Słońca nastąpi 10 czerwca 2021 r., kiedy Księżyc będzie przechodził między Ziemią a Słońcem, tym samym częściowo zasłaniając obraz Słońca z punktu widzenia Ziemian. Tym razem Księżyc, krążąc po swojej orbicie, znajduje się nieco dalej od Ziemi, niż zwykle, dlatego przysłoni Słońce częściowo – tworząc pierścień lub obręcz. Stąd też zamiennie stosowane nazwy takiego rodzaju zaćmienia, obrączkowe lub pierścieniowe.

Widok będzie się różnił, w zależności od szerokości geograficznej. W Polsce będziemy mogli obserwować zaćmienie częściowe, a nie obrączkowe. W większości kraju zapowiadana jest dobra pogoda, choć miejscami może się pojawić niewielkie zachmurzenie. Według prognoz najlepszymi warunkami do obserwacji będą mogli cieszyć się mieszkańcy województwa pomorskiego. W Warszawie początek zaćmienia rozpocznie się o godzinie 11:55, a jego maksimum wypadnie o 12:54. Maksymalna faza będzie wynosiła około 0,2 - to oznacza, że 20 proc. tarczy Słońca zostanie zasłonięte przed m.in. mieszkańcami Polski.

Zaćmienie Słońca – jak oglądać?

Astronomowie i lekarze przypominają, że nie należy patrzeć bezpośrednio w stronę Słońca. Trudno jest wtedy cokolwiek dostrzec, a poza tym jest to niebezpieczne dla wzroku. Jak się chronić? Na to pytanie odpowiedział gość Dzień Dobry TVN - Karol Wójcicki, popularyzator astronomii.

-Jeśli popatrzymy na Słońce bez filtrów, to może to być dla nas ostatni widok w życiu. Pokusa dzisiaj będzie duża, ale zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie naszego wzroku. Najlepszą metodą są okulary z tzw. folią Baadera. To gadżet, który można kupić za góra 10 zł, a dzięki niemu mamy 100 proc. pewność, że zobaczymy zaćmienie bezpiecznie. A co jeśli folii nie mamy? Wtedy możemy się posiłkować rozwiązaniami na pół gwizdka. Teoretycznie można używać maski spawalniczej, jeśli ktoś ma, bo przyciemnia obraz i chroni przed promieniowaniem UV - powiedział Wójcicki w programie.

A jeśli nie mamy specjalistycznych urządzeń, to wystarczy spojrzeć na słońce pod dużym, liściastym drzewem. Dzięki naturalnej przesłonie z liści, nasze oczy nie będą bezpośrednio wystawione na działanie promieni słonecznych.

Czy w Polsce zobaczymy jeszcze kiedyś całkowite zaćmienie Słońca? - Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca, widoczne z Polski, będzie miało miejsce dopiero w 2135 roku. Ale za to najbliższe zaćmienie na świecie będzie już w kwietniu 2023 roku - zobaczą je mieszkańcy Australii.

Zaćmienie Słońca - jak interpretowano zaćmienia przed laty?

W dawnych czasach ludzie obawiali się całkowitych zaćmień Słońca, ponieważ nie było wiadomo, co oznaczają i co zwiastują.

- Zaćmienia od dawna nas przerażały. To było zjawisko, które wywracało do góry nogami nasze wyobrażenie o świecie. Wyobraźmy sobie, że nagle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, światło gaśnie. Zamiast jasnego słońca na niebie mamy czarny krąg otoczony świetlistą obwódką. Robi się na tyle ciemno, że widzimy gwiazdy. Nawet dzisiaj, dokładnie wiedząc, jak to zjawisko zachodzi, budzi niepokój. W dawnych czasach ten niepokój był wykorzystywany przez mędrców, którzy wiedzieli, że można tym kogoś przestraszyć - wyjaśnił w Dzień Dobry TVN Karol Wójcicki.

Zobacz też:

Pogoda na tydzień 7-13 czerwca. Będzie ciepło, ale nie zawsze pogodnie

Horoskop tygodniowy. Co czeka znaki zodiaku w dniach 7-13.06? Czas na niewygodne rozmowy

Horoskop miesięczny na czerwiec. Astrolog Merkurja:"To będzie czas burzliwych wydarzeń i gwałtownych uczuć"

Zobacz wideo: Całkowite zaćmienie Słońca w Argentynie w 2020 r.

Autor: Diana Ryściuk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana