Newsy

Wysokie ceny malin i czarnych porzeczek. Co jest przyczyną?

Newsy

GettyImages-1174511174.jpg

Kilogram malin w tym sezonie kosztuje nawet 30 zł. Drogie są również czarne porzeczki i brakuje niektórych warzyw. Dlaczego ceny poszły w górę?

Drogie maliny i czarne porzeczki i mniej warzyw

Na rynku hurtowym na Broniszach za maliny trzeba zapłacić nawet 10 zł/kg. W sklepach te owoce kosztują 18-30 zł/kg. Drogie są także czarne porzeczki - ich cena na rynku hurtowym wynosi 7-10 zł/kg.

Przyczyną jest zła pogoda. To właśnie ona spowodowała straty i podbiła ceny owoców, ale miała także wpływ na rynek warzyw. Plantatorzy twierdzą, że jest ich mniej, niż w ubiegłym roku, szczególnie sałat i kalafiorów. Brakuje szpinaku i koperku.

Które owoce i warzywa są tanie?

W tym sezonie pod dostatkiem jest wiśni, można je kupić już za 4 zł/kg. Ceny czereśni, które właśnie się kończą są zróżnicowane, ale średnio o 1/3 tańsze niż w rok temu. Eksperci twierdzą, że prawdopodobnie ceny zaniżył jednoczesny wysyp różnych gatunków czereśni wywołany pogodą.

- Jest pełen asortyment krajowych owoców. Dużo jest borówki amerykańskiej. Jest ona tańsza niż w poprzednich latach i kosztuje, w zależności od jakości, od 8 do 12 zł za kg. Tak duża podaż to wynik licznych nasadzeń tych owoców - mówi Maciej Kmera.

Mamy natomiast urodzaj pomidorów. One kosztują 2-3 zł/kg, a pierwsze odmiany gruntowe - odmiany gruntowe 1,5-3,5 zł/kg. Sporo jest także ogórków gruntowych - ceny wynoszą 2-3 zł/kg - papryki oraz cukinii.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Źródło: money.pl

Pozostałe wiadomości