CKE podała wyniki matur. Nie zdał co piąty uczeń

Egzamin maturalny
Strój na maturę – jak się ubrać na egzaminy maturalne? Wskazówki
Źródło: Noipornpan/Getty Images
Wyniki majowych egzaminów podała w czwartek Centralna Komisja Egzaminacyjna. Świadectwo dojrzałości uzyskało 80,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych; 12,9 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu - to wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.
  • Wyniki matur online 2019 - można je sprawdzić od czwartku 4 lipca.
  • Jak sprawdzić wyniki matury 2019 na stronie CKE? Instrukcja krok po kroku
  • Matura poprawkowa 2019 - daty

Zobacz też: 

Wakacyjna praca dla nastolatków. Czego może nauczyć? Kiedy zacząć i na co zwracać uwagę?

Wyniki matur online 2019 - można je sprawdzić od czwartku 4 lipca

Maturzyści z niecierpliwością czekali na ten dzień! W czwartek 4 lipca 2019 roku mogą sprawdzić swoje wyniki za pośrednictwem strony internetowej lub w szkole. Logując się za pomocą PESEL-u i danych, które otrzymają w swoich szkołach, będą mogli przekonać się jakie uzyskali rezultaty.

Tego dnia dyrektorzy szkół otrzymają także świadectwa i aneksy, które zostaną później przekazane wszystkim uczniom.

Absolwenci, którzy:

  • zdali egzamin – otrzymają świadectwo dojrzałości (wraz z odpisem)
  • podwyższyli wynik egzaminu na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym lub przystąpili do egzaminu, do którego nie przystępowali w ubiegłych latach – otrzymają aneks do świadectwa dojrzałości
  • nie zdali egzaminu – otrzymają informację o wynikach egzaminu dojrzałości.

Maturzyści będą mogli również sprawdzić wyniki, jakie uzyskali z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, w systemach informatycznych prowadzonych przez okręgowe komisje egzaminacyjne (OKE).

Jak sprawdzić wyniki matury 2019 na stronie OKE? 

Jak sprawdzić wyniki matury 2019 na stronie OKE? Wejdź na stronę OKE właściwej dla swojego miejsca zamieszkania. W systemie odszukaj zakładkę uczeń i wpisz swój numer PESEL oraz otrzymane w szkole hasło. 

  • Wyniki egzaminów maturalnych 2019 będą udostępniane w systemach informatycznych 4 lipca br. pomiędzy godziną 8:00 a 10:00.
  • Logowanie do każdego z tych serwisów odbywa się za pomocą loginu i hasła, które zdający

Pamiętaj, że o tej godzinie strony OKE mogą być przeciążone, dlatego możesz spodziewać się chwilowych problemów z działaniem strony.

Jeśli nie chcesz sprawdzać wyników egzaminów maturalnych na stronie internetowej, możesz je odebrać osobiście w swojej szkole, w której zdawałeś egzamin maturalny.

Wielu tegorocznym absolwentom już udało się poznać wyniki online. Chętnie dzielą się nimi w sieci. Gratulujemy!

Matura poprawkowa 2019 - daty

Matura 2019 - poprawka z części pisemnej: 20 sierpnia (wtorek), o godzinie 9.00

Matura 2019 - poprawka z części ustnej (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne - prezentacja i wypowiedź - formuła od 2015): 20-21 sierpnia (wtorek-środa).

Wszystkie osoby, które chcą poprawiać egzamin maturalny 2019, muszą złożyć przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego pisemne oświadczenie o zamiarze przystąpienia do egzaminu dojrzałości z danego przedmiotu w terminie poprawkowym. Taką deklarację należy dostarczyć w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników testu - czyli maksymalnie do czwartku, 11 lipca.

Spośród tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 86,4 proc., a prawo do poprawki ma 8,9 proc. Z absolwentów techników zdało maturę 70,5 proc., a prawo do poprawki ma 19,7 proc.

Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego.

Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki w sierpniu.

Maturzysta, który nie zdał więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, może poprawiać wyniki dopiero za rok.

Zobacz też: 

Nie ma miejsc w liceach dla uczniów?! Co z uczniami, którzy nie dostaną się do żadnej szkoły?

Zobacz film: Jak poradzić sobie z maturalnym stresem? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Filip Yak

podziel się:

Pozostałe wiadomości