Wybory prezydenckie 2020 tylko korespondencyjnie. Jak będzie wyglądać głosowanie?

wybory głosowanie urna wyborcza karta do głosowania
fot. Rawf8/Getty Images

Wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. W stanie epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę tego terminu. Takie zapisy znalazły się w ustawie, którą przyjął sejm. Teraz dokumentem zajmie się senat. Sprawdź, jak będziemy głosować.

Wybory prezydenckie 2020 – nowa ustawa

Projekt ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 roku klub PiS złożył w poniedziałek po południu. Sejm uchwalił ją wieczorem. Ustawę poparli posłowie PiS, przeciwko zagłosowały kluby Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL-Kukiz'15, koło Konfederacji, jeden poseł niezrzeczony oraz dwóch posłów zasiadających w klubie PiS, a wywodzących się z Porozumienia Jarosława Gowina. On sam udziału w głosowaniu nie brał.

Wybory prezydenckie 2020 – korespondencyjnie

Ustawa zakłada, że wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. To samo rozwiązanie będzie miało zastosowanie w drugiej turze.

Operator pocztowy - od 7 dni do dnia przypadającego przez dniem wyborów - doręczy pakiet wyborczy bezpośrednio na adres wskazany w spisie.

Głosowanie będzie odbywać się bez przerwy od godziny 6:00 do godziny 20:00. W tym czasie wyborcy - samodzielnie lub za pośrednictwem innej osoby - będą musieli umieścić kopertę zwrotną (z kartą do głosowania oraz podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu) w specjalnie przygotowanej do tego celu nadawczej skrzynce pocztowej na terenie gminy, w której widnieją w spisie.

Wybory prezydenckie 2020 – stan epidemii

Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Nowy termin musi odpowiadać tym określonym w konstytucji.

Teraz ustawa trafi do Senatu. Ten - zgodnie z konstytucją - w ciągu 30 dni może ją przyjąć bez zmian, uchwalić poprawki albo odrzucić w całości.

Senat zajmie się nią z najwyższą starannością. Będziemy musieli zasięgnąć opinii RPO, PKW i Sądu Najwyższego

- zapowiedział marszałek izby wyższej Tomasz Grodzki.

Wybory prezydenckie 2020 – kiedy

Konstytucja stanowi, że wybory Prezydenta RP zarządza Marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej.

100 dni przed upływem kadencji prezydenta wypada we wtorek 28 kwietnia 2020 r., 75 dni przed upływem kadencji to sobota 23 maja. Oznacza to, że wybory prezydenckie mogą odbyć się w jedną z niedziel maja: 3, 10, 17.

Więcej informacji na temat wyborów prezydenckich 2020 znajduje się na stronie TVN24.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości