Dzień wyborczy - jak poprawnie oddać głos, jak znaleźć lokal wyborczy, kiedy poznamy wyniki?

Wybory 2023. Jak poprawnie oddać głos, jak znaleźć lokal wyborczy, kiedy poznamy wyniki?
Źródło: Dzień Dobry TVN
O tym należy pamiętać, biorąc udział w wyborach i referendum
O tym należy pamiętać, biorąc udział w wyborach i referendum
Wywiad Agaty Młynarskiej z okazji 35-lecia pracy w mediach
Wywiad Agaty Młynarskiej z okazji 35-lecia pracy w mediach
"Niezwykłe Stany Prokopa". Marcin Prokop został okradziony w USA
"Niezwykłe Stany Prokopa". Marcin Prokop został okradziony w USA
Krótka piłka z Anitą Werner
Krótka piłka z Anitą Werner
Monika Olejnik słynie z ciętego języka i trudnych pytań. „Często było tak, że goście się obrażali po programie”
Monika Olejnik słynie z ciętego języka i trudnych pytań. „Często było tak, że goście się obrażali po programie”
Dorota Wellman Inspirujące Kobiety - zapowiedź
Dorota Wellman Inspirujące Kobiety - zapowiedź
Marcin Prokop o swoim dzieciństwie
Marcin Prokop o swoim dzieciństwie
Damian Michałowski o pracy w DDTVN
Damian Michałowski o pracy w DDTVN
Agnieszka Woźniak-Starak o relacji z Ewą Drzyzgą
Agnieszka Woźniak-Starak o relacji z Ewą Drzyzgą
Piotr Kraśko wspiera fundację TVN
Piotr Kraśko wspiera fundację TVN

15 października gros Polaków pójdzie do urn wyborczych, by zagłosować na kandydata wybranej partii. Jak wypełnić kartę, by oddany głos był ważny? O której godzinie zostaną ogłoszone szacunkowe wyniki? Ile tego dnia zarobią członkowie komisji wyborczych? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedzieli: dziennikarka TVN24 Dagmara Kaczmarek-Szałkow oraz reporter Marcin Sawicki.

Dzień wyborczy - o czym należy pamiętać?

15 października Polacy wybiorą 460 posłów oraz 100 senatorów. Będą mogli zrobić to podczas wizyty w czynnym od godz. 7 do godz. 21 lokalu wyborczym, stawiając na karcie do głosowania krzyżyk przy nazwisku konkretnego kandydata. Warto pamiętać, że na jednej karcie można zaznaczyć tylko jednego kandydata, by głos był ważny. Jak jednak wcześniej sprawdzić, który lokal wyborczy odpowiada naszemu miejscu zameldowania?

- Są dwa sposoby. (...) Wchodzimy na stronę Państwowej Komisji Wyborczej. Jest taki wielki baner na górze: "Wybory do Sejmu i Senatu - serwis informacyjny". Klikamy w to i wtedy zobaczymy zakładkę: "Wyszukiwarka obwodów". Ponownie klikamy w to właśnie miejsce i wtedy pojawia nam się podświetlona luka, gdzie możemy wpisać nasz adres zameldowania, nie zamieszkania - to jest bardzo ważne. Wpisujemy swój adres, nazwę miejscowości lub możemy sobie wejść w województwo, później to będzie powiat, gmina i w taki sposób wyszukamy. (...) Ale można to też zrobić dużo prościej. Wiele osób ma aplikację mObywatel i tam powstała taka specjalna nowa ikonka: "Wybory". Kiedy klikniemy w mObywatelu, też od razu dostajemy adres naszej komisji wyborczej i obwodu, w którym głosujemy - tłumaczy w studiu Dzień Dobry TVN Dagmara Kaczmarek-Szałkow.

Kiedy poznamy wyniki wyborów?

Ostateczne wyniki wyborów zostaną ogłoszone najpóźniej we wtorek, 17 października, jednak szacunkowe obliczenia poznamy już w niedzielę po godz. 21.

- Warto wiedzieć, że to są wstępne, sondażowe wyniki, ale dlaczego przykładamy do nich tak dużą wagę, dlaczego one są mocno precyzyjne? Ponieważ pracownia, która je przeprowadza, czyli IPSOS, bardzo precyzyjnie skonstruowała swoją metodę badawczą. Jak to się w ogóle odbywa? Próba będzie w 900 lokalach wyborczych. Co to znaczy próba? To oznacza, że przed 900 lokalami wyborczymi pojawią się ankieterzy IPSOS-u. Co 10. osobę będą pytać - dadzą jej kartkę, poproszą o wypełnienie tego, jak zagłosowała. A te 900, to jest o tyle ważne, że mówimy, że to są losowo wybrane lokale, ale to będzie odwzorowanie tego, jak wyglądają obwodowe komisje wyborcze w całej Polsce. Tzn. przykładowo, jeżeli jest 56% lokali na wsi, to w tym badaniu, wśród tych 900 również 56% lokali to będą lokale zlokalizowane na wsi - wyjaśnia dziennikarka TVN24.

Dagmara Kaczamrek-Szałkow podkreśla, że próba błędu sondażowych wyników wynosi 2%.

Reporter Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki w wejściu live wspomniał natomiast o zarobkach członków komisji wyborczych. - Może warto przypomnieć od razu: przewodniczący komisji w tym roku zarabia 800 złotych, zastępca - 700, członkowie komisji - po 600 - wymienia dziennikarz.

DD_20231015_Sawicki_live_REP
Dziś dzień wyborczy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości