Sprzedaż produktów po zawyżonych cenach w trakcie pokazów lub w domach, zazwyczaj seniorów, to wciąż powracający temat. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił położyć kres takim praktykom. Kary są naprawdę wysokie.
Kary dla nieuczciwych handlowców
Kilka firm, które w sposób nieuczciwy sprzedają po domach towary zostało już ukaranych. Najpopularniejsze produkty to garnki, których cena mocno przewyższa wartość. Jednak ofert jest coraz więcej i trudno oszacować jak duży jest to rynek. W 2020 roku UOKiK nałożył kary w kwocie 10 milionów złotych.
- Liczba skarg do UOKiK nie odzwierciedla oczywiście skali problemu, bo większość poszkodowanych konsumentów zwraca się pomoc do rzeczników konsumentów i organizacji pozarządowych, a część niestety odpuszcza. Z naszych szacunków wynika, że przed wprowadzeniem obostrzeń związanych z epidemią w hotelach, sanatoriach, restauracjach, na wycieczkach itd. mogło się odbywać wiele tysięcy pokazów handlowych rocznie - powiedział w rozmowie z Business Insider prezes UOKiK.
Nieuczciwi handlowcy karani są najczęściej za ukrywanie faktycznego celu spotkania, nie wywiązanie się z obietnic dotyczących prezentów, za fikcyjne promocje i ograniczanie prawa do reklamacji lub odstąpienia od umowy. W 2021 roku nałożone już kary na 6 przedsiębiorców i wyniosły 3,5 miliona złotych. UOKiK przygląda się także firmom telekomunikacyjnym, które podszywają się pod operatorów sieci stacjonarnych czy komórkowych.
Zakupy na pokazach. Jak nie dać się oszukać?
Nadal ofiarami oszustów są najczęściej osoby starsze. Jednak nie tylko, bo nieuczciwi handlowcy promocjami, prezentami czy po prostu dobrymi ofertami potrafią skusić każdego. Warto jednak sprawdzić ceny na rynku przed zakupem i nie wierzyć na słowo, jeśli handlowiec zapewnia, że u niego jest taniej. Nie można zapominać także o zweryfikowaniu firmy, którą dana osoba reprezentuje oraz opinii o niej w Internecie. Trzeba pamiętać, że nie musimy podejmować żadnej decyzji natychmiast, warto robić przemyślane zakupy.
UOKiK, w rozmowie z Business Insider, poinformował, że przygotował projekt ustawy, która ma raz na zawsze ukrócić takie praktyki. Pojawi się w niej kilka istotnych zapisów - zakaz świadczenia usług finansowych w trakcie wycieczek czy pokazów, zakaz przyjmowania płatności przed upływem terminu na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem oraz prawo do odstąpienia od niektórych umów o świadczenie usług zdrowotnych zawieranych poza lokalem lub na odległość, a także zakaz sprzedaży wyrobów medycznych poza lokalem firmy.
Zobacz wideo: Jak działają oszuści podszywający się pod pracownika banku? "Jeśli zadzwoni ktokolwiek z banku, momentalnie się rozłączamy się i sami wybieramy numer do infolinii"
>>> Zobacz także:
Klaudia Halejcio szczerze o problemach z karmieniem piersią. Jak pieszczotliwie nazywa swoją córkę?
Gosia Ohme pokazała swojego 18-letniego syna. Jurek jest bardzo przystojny. "Ma moje zielone oczy"
Autor: Daria Pacańska
Źródło: Business Insider