Newsy

Twórczość Szymborskiej trafi do Światowego Archiwum Arktycznego. Nośnik, na którym została zapisana, przetrwa setki lat

Newsy

iStockphotojovan_epn/Getty Images

Wisława Szymborska została zapamiętana jako jedna z najważniejszych polskich poetek. Zdobywczyni Nagrody Nobla nawet 9 lat po swojej śmierci jest nieustannie doceniana na całym świecie. Teraz jej twórczość trafi do Światowego Archiwum Arktycznego.

Czym jest Światowe Archiwum Arktyczne?

W Svalbard, norweskiej prowincji w Arktyce, znajduje się Globalny Bank Nasion i Światowe Archiwum Arktyczne. To właśnie w siedzibach tych instytucji gromadzone są najcenniejsze dane i próbki naukowe z całego świata. Mają przetrwać tam nawet kilkaset lat.

"Biblioteka Końca Świata" powstała w 2017 roku na miejscu kopalni węgla Store Norske. Na specjalnych taśmach są tam przechowywane najważniejsze dzieła będące dziedzictwem ludzkiej cywilizacji. W archiwum znajdują się już m.in. manuskrypty z Biblioteki Watykańskiej, reprodukcje obrazów Rembrandta i Muncha, materiały zdeponowane przez Narodowe Muzeum Historyczne Norwegii czy najcenniejsze dokumenty firmy Siemens. Teraz dołączą do nich dzieła Wisławy Szymborskiej.

Twórczość Szymborskiej w "Bibliotece Końca Świata"

We wtorek 16 marca Wydawnictwo Znak opublikowało w mediach społecznościowych ważną informację. Otóż dzięki jego staraniom, a także Fundacji Wisławy Szymborskiej oraz Piql Polska, cała twórczość Wisławy Szymborskiej zostanie niebawem zdeponowana w Światowym Archiwum Arktycznym na Spitsbergenie .

- Przekazanie cyfrowych wersji dzieł noblistki do "Biblioteki Końca Świata" nastąpi 8 kwietnia 2021 roku. Do tego czasu nośnik, który może przetrwać ponad 500 lat , jest przechowywany w Fundacji Wisławy Szymborskiej w Krakowie. Znajdują się na nim wszystkie teksty poetyckie, prozatorskie, felietony i listy, które wyszły spod pióra noblistki i zostały opublikowane do tej pory. Dzieła zapisano na specjalistycznej taśmie światłoczułej - piqlFilm. Obecnie jest to najbezpieczniejszy i najtrwalszy nośnik danych na świecie - czytamy na Facebooku wydawnictwa.

Na zdjęciu redaktor naczelny Jerzy Illg, dyrektor wydawnicza Znaku Monika Bartys, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek i oraz członkini zarządu SIW Znak Dominika Kozłowska:

Wisława Szymborska okiem Michała Rusinka. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości