Trzęsienie ziemi w północnej Polsce. Duńczycy podnieśli alarm

Trzęsienie ziemi w Polsce. Duńska policja bada, co mogło być jego przyczyną
Źródło: Dzień Dobry TVN
Trzęsienie Ziemi i inne katastrofy naturalne w śląskim planetarium
Trzęsienie Ziemi i inne katastrofy naturalne w śląskim planetarium
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
W północnej części Polski miało wystąpić trzęsienie ziemi. Policja w Bornholmie dostała zgłoszenia o "wstrząsach przypominających trzęsienie ziemi", którego epicentrum znajdowało się w naszym kraju. Sprawę bada duńska policja.

Trzęsienie ziemi w Polsce

Polska zaliczana jest do obszarów asejsmicznych oraz pensejsmicznych. Oznacza to, że na naszych terenach zjawisko trzęsienia ziemi jest rzadkie, a jeśli występuje, to nie jest silne. Wyższą aktywność sejsmiczną obserwuje się w górach - Karpatach i Sudetach, a także na terenach działalności górniczej, gdzie mogą występować tzw. tąpnięcia.

Ostatnie takie miało miejsce 23 listopada 2022 roku w okolicach Libiąża. Z kolei najsilniejsze trzęsienie ziemi w Polsce miało miejsce w 1443 roku i szacuje się je na siłę 6 w skali Richtera. Duńska policja dostała jednak informację, w sobotę 13 maja, o odczuwalnym zjawisku, którego epicentrum miało mieć miejsce w północnej Polsce.

Doniesienia z Danii na temat trzęsienia ziemi w Polsce

W sobotę 13 maja bornholmska policja dostała około dziesięciu zgłoszeń o wstrząsach przypominających właśnie trzęsienie ziemi, którego epicentrum znajdowało się w północnej części Polski.

- Obecnie otrzymujemy kilka zgłoszeń o trzęsieniach ziemi na wschodnim Bornholmie. Prowadzimy dalsze dochodzenie w tej sprawie w ścisłej współpracy z odpowiednimi władzami i przekażemy aktualizację, gdy będziemy mieli dalsze informacje - napisano na profilu policji z Bornholmu na Twitterze.

Miało ono miejsce o godzinie 14:57 i siłę 2,3 stopnia w skali Richtera. Mieszkańcy Bornholmu zaobserwowali "tępe hałasy i wstrząsy".

Duńskie służby badają także, czy przyczyną trzęsienia mógł być wybuch związany z ćwiczeniami prowadzonymi aktualnie na poligonie w Ustce. 13 maja na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce odbywają się działania wojsk. Są to największe tegoroczne ćwiczenia Sił Zbrojnych RP ANAKONDA-23, które organizowane są przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W akcji bierze udział około 13 tysięcy polskich żołnierzy, a także kilkuset z państw NATO i krajów partnerskich. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości