Tokio 2021. Brytyjski ekspert ds. zdrowia: „Bez szczepionki igrzyska mogą być bardzo nierealne”

Igrzyska Olimpijskie Tokio
PeskyMonkey/ Getty Images
Źródło: iStockphoto
Międzynarodowy Komitet Olimpijski zadecydował o przesunięciu igrzysk w Tokio na przyszły rok. Zdaniem profesora Devi Sridhar, brytyjskiego eksperta ds. zdrowia, bez szczepionki na koronawirusa impreza może nie dojść do skutku.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio

Z powodu pandemii koronawirusa zmagania olimpijskie w Tokio zostały przełożone niemal równo o rok, na okres od 23 lipca do 8 sierpnia 2021 roku.

Profesor Devi Sridhar, jeden z czołowych brytyjskich ekspertów ds. zdrowia, uważa, że igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie w 2021 roku w Tokio mogą być „bardzo nierealne”, jeżeli do tego czasu nie zostanie znaleziona szczepionka przeciwko koronawirusowi.

Szczepionka na koronawirusa a igrzyska

Cytowany w piątek przez BBC profesor Devi Sridhar, który jest kierownikiem ds. globalnego zdrowia na uniwersytecie w Edynburgu, stwierdził, że opracowanie skutecznego i niedrogiego leczenia będzie miało kluczowe znaczenie dla odroczonych igrzysk. Jego zdaniem wszystko zależy od wynalezienia szczepionki na koronawirusa.

Słyszymy od naukowców, że to możliwe. Myślałem, że to kwestia roku albo półtora, ale słyszymy, że może nastąpić wcześniej

- przyznał.

Jeśli dostaniemy szczepionkę w ciągu następnego roku, to myślę, że igrzyska są realne. Szczepionka okaże się czynnikiem zmieniającym zasady gry. Skuteczna, niedroga, dostępna

- podkreślił.

Jeżeli jednak nie uzyskamy przełomu naukowego w tej sprawie, to uważam, że wygląda to bardzo nierealnie

- dodał profesor.

Zobacz też:

Robert Lewandowski znów pomaga polskim szpitalom. Na aukcję trafiła szczególna koszulka

Koronawirus pokrzyżował plany sportowców. Co z igrzyskami olimpijskimi?

Ekspert WHO przewiduje: pierwsze koncerty i festiwale dopiero jesienią 2021 roku

Autor: Agata Polak

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!