Newsy

To już pewne. Igrzyska Olimpijskie w Tokio zostały przełożone na 2021 rok

Newsy

To już pewne. Igrzyska Olimpijskie w Tokio zostały przełożone na 2021 rok

W związku z pandemią koronawirusa odwołane lub przełożone zostały prawie wszystkie imprezy masowe. Nie odbędą się festiwale muzyczne, mecze piłkarskie czy konferencje naukowe. O przełożeniu Igrzysk Olimpijskich zadecydował Międzynarodowy Komitet Olimpijski. 

Igrzyska Olimpijskie w Tokio przełożone na 2021 rok

We wtorek premier Japonii Shinzo Abe zaproponował Thomasowi Bachowi przełożenie igrzysk na 2021 rok, szef MKOl przychylił się do tej propozycji, a niedługo potem olimpijska centrala oficjalnie ogłosiła decyzję w tej sprawie. Według obecnych ustaleń, wydarzenie odbędzie się najpóźniej latem 2021 roku, jednak szczegóły nie są jeszcze znane. 

Pandemia koronawirusa wymusza zmiany

Panująca na świecie epidemia zmusza wszystkich do reorganizacji życia codziennego i społecznego. Po raz pierwszy w historii Igrzyska Olimpijskie zostały przełożone, dotychczas zdarzyły się jedynie przypadki odwołania. Najważniejsza impreza sportowa miała rozpocząć się 24 lipca 2020 roku, od kilku tygodni pojawiały się głosy mówiące o konieczności zmiany daty wydarzenia, jednak przez długi czas organizatorzy nie widzieli takiej potrzeby. Przełożenie igrzysk to wydarzenie bez precedensu w historii ruchu olimpijskiego. W przeszłości tę imprezę odwołano tylko w latach 1916, 1940 i 1944 z powodu I i II wojny światowej, ale nigdy wcześniej nie zmieniono jej daty.

Tokio - zatrzymał się zegar odliczający czas do igrzysk

W Tokio zatrzymał się zegar odliczający czas, który pozostał do otwarcia igrzysk olimpijskich.

Zegar, z charakterystyczną czerwoną tarczą nawiązującą do japońskiej flagi, uruchomiono 17 listopada 2017 roku, na mniej niż tysiąc dni przed zaplanowaną na 24 lipca 2020 uroczystością otwarcia igrzysk. Szybko stał się atrakcją turystyczną w jednej z najdroższych dzielnic Tokio - Ginza.

We wtorek elegancki chronometr stanął w miejscu, pokazując 122 dni oraz godziny i minuty do ceremonii otwarcia. Nie wiadomo, kiedy ponownie ruszy. Dokładny termin igrzysk nie jest znany, ale nie będzie to później niż latem 2021 roku. W środę na cyferblacie wyświetliła się aktualna data „25-3” i godzina.

Zobacz też:

Źródło: PAP| X-news |
Co sądzisz o tym artykule?
85
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0