Newsy

Ułatwienia dla rolników - zostaną czasowo zwolnieni ze składki do KRUS

traktor

gettyimages.com/ Edwin Remsberg

Newsy

Ułatwienia dla rolników - zostaną czasowo zwolnieni ze składki do KRUS

traktor

gettyimages.com/ Edwin Remsberg

Podczas epidemii koronawirusa pokrzywdzeni są także rolnicy. Rząd wprowadza dla nich ułatwienia. Przez najbliższe trzy miesiące nie będą musieli płacić składek do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Ułatwienia dla rolników

Rząd do tej pory zapowiedział wsparcie w całej sferze gospodarki, małym i mikro przedsiębiorcom. Przyszedł więc czas na pomoc dla rolników, którzy także w obecnej sytuacji ponoszą duże straty. Spotykają z utrudnieniami w sprzedaży swoich surowców i spadku cen, kłopoty dotykają także całych branż, np. kwiaciarstwa. Dlatego rząd wprowadzi ułatwienia dla rolników. Pierwszym z nich jest zwolnienie ze składek do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na najbliższy kwartał

Zwolnienie ze składek KRUS, analogicznie jak to ma miejsce w przypadku ZUS, to pierwsza pomoc, która uzyskała zgodę rządu z inicjatywy prezydenta

- powiedział minister rolnictwa, Jan Krzysztof Adamowski

Szef resortu rolnictwa dodał, że Polska czeka na dodatkowe środki z Unii Europejskiej, na wsparcie rolnictwa, które zostało dotknięte spadkiem dochodów. Ministerstwo oczekuje również przesunięcia niewykorzystanych środków z Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Kolejne rozwiązania dla rolników

Jan Adamowski poinformował, że trwają prace nad kolejnymi uproszczeniami. Dodał, że rolnictwo jest w sytuacji szczególnej, ponieważ obejmuje go jeszcze Wspólna Polityka Rolna, czyli wszystkie działania dotyczące sektora rolnego podejmowane przez Unię Europejską.

W tym tygodniu w środę jest wideokonferencja posiedzenia ministrów rolnictwa UE i my zgłaszamy szereg żądań do Unii

- powiedział.

Minister rolnictwa wyjaśnił, że nie chodzi tylko o uproszczenie procedur i rozliczania środków na inwestycje w rolnictwie, ale także o to, żeby pieniądze, których rolnicy nie wykorzystali do tej pory z powodu mniejszego zainteresowania niektórymi działaniami mogły być przesunięte na wsparcie dochodów w gospodarstwach.

Pomoc dla przedsiębiorców

W związku z aktualną sytuacją Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził przedsiębiorcom możliwość odroczenia zapłaty składek za luty, marzec i kwiecień. Po wypełnieniu internetowego wniosku zapłacą je dopiero w maju. Co więcej, ZUS zdecydował także o zawieszeniu i wydłużeniu spłaty już zawartych układów ratalnych o 3 miesiące. 

Zobacz też:

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
74
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0