Gimnastyczki przeciwko seksualizacji kobiet w sporcie. "Wszystkie chcemy czuć się dobrze w naszej skórze"

Gimnastyczka
Robert Decelis Ltd / Getty Images
Źródło: Stone RF
Niemieckie gimnastyczki podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio zdecydowały się na nietypowe stroje zamiast tradycyjnych trykotów. Po raz pierwszy reprezentantki Niemiec wystąpiły tak ubrane już podczas mistrzostw Europy. Zdaniem działaczy ma to przeciwdziałać seksualizacji kobiet w sporcie.

Stroje gimnastyczek w Tokio

Jeszcze podczas sesji treningowej nie było pewne, w czym wystąpią niemieckie gimnastyczki podczas igrzysk w Tokio. Elizabeth Seitz, jedna z gimnastyczek, powiedziała, że drużyna chciała pokazać, że każda kobieta powinna sama decydować, w co się ubrać. Ostatecznie reprezentantki Niemiec pojawiły się w strojach z długimi spodniami, znacznie różniącymi się od klasycznych trykotów odsłaniających nogi.

- Miałyśmy na to duży wpływ - powiedziała Sarah Voss, jedna z zawodniczek. - Trenerzy też bardzo się w to zaangażowali. Powiedzieli, że chcą, abyśmy czuli się jak najbardziej pewnie i komfortowo. To po prostu sprawia, że czujesz się lepiej i swobodniej - podkreśliła.

Gimnastyczki zwróciły uwagę na fakt, że męscy zawodnicy noszą luźne szorty lub długie spodnie , natomiast kobiety i dziewczęta na wielu poziomach gimnastyki najczęściej występują w wysoko wyciętych trykotach odsłaniających uda i nogi. Nie jest to jednak jedyna możliwość i z tego skorzystały niemieckie olimpijki. Zgodnie z zasadami kobiety mogą bowiem zaprezentować się w kombinezonach oraz leginsach w identycznym kolorze co trykot.

Dyskusja o strojach zawodniczek

Przy okazji ważnych międzynarodowych imprez sportowych na nowo odżywa dyskusja o strojach, w których prezentują się kobiety. W kwietniu wspomniana Sarah Voss wyznała, że obcisły i wycięty kostium stał się dla niej problemem, gdy weszła w okres dojrzewania.

- Wszystkie chcemy czuć się dobrze w naszej skórze - powiedział 21-letnia Sarah Voss w rozmowie z BBC. - W sporcie, jakim jest gimnastyka, staje się to coraz trudniejsze, gdy wyrastasz z ciała dziecka. Jako mała dziewczynka nie uważałam obcisłych strojów za problem. Ale kiedy zaczęłam dojrzewać i pojawiła się miesiączka, czułam się coraz bardziej nieswojo - dodała.

W tym samym wywiadzie Voss podkreśliła, że chciałaby, aby ona i jej koleżanki z niemieckiej drużyny były postrzegane przez młode zawodniczki jako rzeczniczki ich praw oraz wzory do naśladowania.

Przypomnijmy, że zmagania sportowców na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio można oglądać na kanałach Eurosportu oraz w Player.pl.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Robert Korzeniowski i kulisy Igrzysk Olimpijskich w Tokio

Dzień Dobry TVN/x-news

Autor: Adam Barabasz

Źródło: The Washington Post

podziel się:

Pozostałe wiadomości