To koniec sprzedaży na bazarkach? Te punkty znikają najszybciej

warzywa, stoisko na bazarku
Bazarki znikają z mapy Polski
Źródło: Gary John Norman/Getty Images
Targowiska powoli znikają z mapy Polski. Fakt ten potwierdzają statystyki, które zostały opublikowane na łamach jednego z ekonomicznych dzienników. Ile firm zawiesiło działalność na bazarach w ciągu ostatniego półrocza? Sprawdź dane.

"Rzeczpospolita" zleciła dostawcy danych Dun & Bradstreet przygotowanie analizy dotyczącej liczby zamkniętych na ryneczkach punktów sprzedaży. Jakie wnioski wysnuto?

Poniżej dalsza część tekstu.

Niepowtarzalna atmosfera lokalnych targów i bazarów
Źródło: Dzień Dobry TVN

Targowiska w Polsce - niepokojące statystyki

Targowiska kojarzą się zazwyczaj z miejscem, w którym z założenia powinna być oferowana żywność lepszej jakości. Mowa szczególnie o warzywach i owocach, które trafiają na stragany wprost z rąk rolnika. Wyobrażenia o towarze premium sprzedawanym na tradycyjnych bazarach, na których panuje charakterystyczna atmosfera (tłum, głośne rozmowy i negocjacje) coraz częściej odbiegają od rzeczywistości. Czar pryska, gdy dowiadujemy się, że sprzedawcy na ryneczkach proponują klientom marchewkę, która została zakupiona w tej samej hurtowni, w której zaopatrują się dyskonty. Podkreślmy, że nie zawsze tak bywa, jednak zła sława i wysokie ceny mogą odstraszać konsumentów od giełd i lokalnych, małych zieleniaków.

W pierwszej połowie 2024 roku na polskich targowiskach zlikwidowano prawie 800 punktów sprzedaży detalicznej. Działalność zawiesiło natomiast około 3,2 tys. firm.

- Najszybciej zamykają się punkty sprzedaży obuwia, odzieży, tekstyliów i żywności. Handel trzyma się tylko za sprawą silnej lojalności okolicznych mieszkańców - tłumaczy na łamach "Rzeczpospolitej" Tomasz Starzyk z Dun & Bradstreet.

Bazary znikają z mapy Polski - dlaczego?

Przyczyna wciąż zmniejszającej się liczby dostępnych dla klientów straganów na polskich placach targowych jest powszechnie znana i bardzo logiczna. Handel na rynkach został wyparty przez konkurencję - dyskonty oraz sprzedaż internetową. Koszty prowadzenia działalności są więc nieopłacalne.

- W ostatnich 16 latach z polskiego rynku zniknęło niemal 75 tys. detalicznych sprzedawców na targach i bazarach - czytamy na łamach "Rzeczpospolitej".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: Gary John Norman/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości