TikTok pozwany za wykorzystywanie danych dzieci. Platformie grożą miliardy funtów odszkodowania

TikTok, dzieci ze smartfonem

W imieniu milionów dzieci z Wielkiej Brytanii oraz krajów Unii Europejskiej brytyjska aktywistka oraz była komisarz ds. dzieci Anne Longfield pozwała platformę społecznościową TikTok. Zarzutem jest gromadzenie i wykorzystywanie danych dzieci bez zgód, które są wymagane. Aplikacji grożą miliardy funtów odszkodowania.

Jakie dane wykorzystał TikTok?

Jak donosi BBC, jeśli sprawa zakończy się sukcesem Anne Longfield, każde dziecko uwzględnione w pozwie otrzyma tysiące funtów. Prawnicy będą dowodzili przed sądem, że aplikacja należąca do chińskiego ByteDance, gromadzi informacje na temat swoich młodych użytkowników (numery telefonów, nagrania video, dokładną lokalizację, dane biometryczne) bez wystarczających ostrzeżeń i wymaganych prawnie zgód.
Sprawę założono w imieniu wszystkich dzieci, które dołączyły do TikToka od 25 maja 2018 r., niezależnie od ich ustawień prywatności.
Longfield powiedziała w rozmowie z BBC, że choć wszystkie media społecznościowe zbierają dane na temat swoich użytkowników, TikTok robi to w "niepohamowany" sposób. - Działanie TikTok oraz dochód, jaki ByteDance ma z reklam, oparto na personalnych informacjach o użytkownikach platformy, w tym dzieci. Zysk, który z tego płynie, bez spełniania należnych kryteriów prawnych oraz moralnego obowiązku ochrony dzieci, gdy są online, jest czymś nagannym - dodała.

Reakcja TikToka na zarzuty

Platforma, która ma 800 mln użytkowników na całym świecie, zapowiedziała, że będzie walczyła z tymi zarzutami. Jej przedstawiciele uważają, że sprawa jest "bezpodstawna".
Podkreślają również, że "prywatność i bezpieczeństwo to główne priorytety dla TikToka" oraz że mają "solidne reguły, procesy oraz technologie, które chronią wszystkich użytkowników, w szczególności tych nastoletnich".

Zobacz też:

Zobacz video: Marlena Sojka i Kuba Norek o swojej karierze w aplikacji TikTok
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości