"Jesteś moim kundlem. Zamknij ryj". Szokujące rekolekcje dla młodzieży w Toruniu. Jest oświadczenie kurii

Autor:
Justyna
Piąsta
Źródło:
tvn24.pl, tylkotorun.pl
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Grzechy główne Kościoła w PolsceDzień Dobry TVN
wideo 2/5

W kościele na oczach uczniów szkół średnich mężczyzna poniżał kobietę leżącą na podłodze, założył jej na szyję obrożę i ciągnął na smyczy. Kopał i obrażał słowami: "Zamknij ryj, szmato! Ty nie jesteś człowiekiem, rozumiesz?". Ta sytuacja miała miejsce 27 marca w parafii pod wezwaniem świętego Maksymiliana Kolbego w Toruniu. Sprawa została zgłoszona do prokuratury. Jak przedstawiciele Kościoła komentują zajście?

Kontrowersyjne rekolekcje dla młodzieży

W Internecie pojawiły się nagrania z rekolekcji, na których udokumentowano szokujące sceny, które rozegrały się w jednej z toruńskich parafii. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych na Facebooku opublikował wideo, na którym widać, jak mężczyzna rozbiera kobietę, ściąga z niej spodnie, kładzie ją na posadzce, kopie i krzyczy m.in.: "Zamknij ryj, szmato! Ty nie jesteś człowiekiem, rozumiesz? Jesteś moim kundlem. Nie jesteś już człowiekiem. Zamknij ryj!".

- Sceny przypominające brutalne filmy BDSM oglądały dzieci i młodzież w kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu - poinformował OMZRiK. - Jak udało nam się ustalić, organizatorem rekolekcji zawierających perwersyjne sceny był Wydział Katechetyczny Diecezji Toruńskiej. (...) Na nagraniach, które otrzymaliśmy, widać, że część dzieci wychodzi z kościoła, inne są wyraźnie poruszone tym, co zobaczyły. Polski kodeks karny zakazuje pokazywania dzieciom scen z użyciem przemocy, zwłaszcza nacechowanych elementami przemocy seksualnej. Dlatego w dniu jutrzejszym przygotujemy w tej sprawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa - czytamy na stronie Facebooku Ośrodka.

Jak podaje serwis tvn24.pl, posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus również zawiadomi prokuraturę o skandalicznym przebiegu rekolekcji w Toruniu.

- Zszokowały zarówno uczestników, którzy nagrali sceny odbywające się w kościele, jak i ich rodziców, którzy widzieli filmy. Takie sceny, które odbyły się w kościele, mogłyby zostać pokazane w teatrze, w trakcie spektaklu teatralnego. Tyle, że na spektakl teatralny kupujemy bilet, patrzymy na opis spektaklu i decydujemy, czy chcemy na ten spektakl iść, czy nie iść. A te skandaliczne sceny odbyły się w ramach mszy rekolekcyjnej - zaznaczała posłanka.

Rekolekcje w Toruniu. Komentarz Kościoła

Dziennikarze portalu tylkotorun.pl rozmawiali z organizatorem rekolekcji - ks. Mariuszem Wojnowskim. Duchowny wyjaśnił, że spotkanie, które udokumentowano na nagraniach, prowadzili członkowie grupy ewangelizacyjnej spoza diecezji. 

- Grupa ELO, którą poprosiliśmy o współpracę, prowadziła już kilka podobnych rekolekcji. Jeśli zaś chodzi o tę scenę, to jest mi przykro, bo trochę poniosły ich emocje i prawdą jest, że były wśród uczestników osoby niepełnoletnie… Dlatego zostaną w tej sprawie wystosowane przeprosiny. (...) Zdecydowanie o tę jedną scenkę było za dużo. Czas na reakcję był bardzo krótki. Tym bardziej, że w dalszej części rekolekcji było już o wiele łagodniej - podkreślił ks. Wojnowski.

Rzecznik toruńskiej kurii, ks. Paweł Borowski, w rozmowie z serwisem tvn24.pl przekazał, że grupa ewangelizacyjna ELO została odsunięta od prowadzenia rekolekcji. W następnych dniach spotkania z uczniami poprowadzą kapłani i katecheci diecezji toruńskiej.

We wtorek 28 marca na stronie internetowej kurii opublikowano oświadczenie.

"Komunikat Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej w sprawie rekolekcji dla młodzieży szkół średnich w Toruniu. Szanowni Państwo, w związku z wydarzeniami, jakie miały miejsce w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu, w trakcie rekolekcji dla młodych, wyrażamy głęboki żal. Przepraszamy ich uczestników, rodziców i wszystkich tych, których dotknęła inscenizacja przedstawiona przez osoby prowadzące spotkanie. Zdajemy sobie sprawę, że sceny, do jakich doszło w trakcie wydarzenia, nigdy nie powinny mieć miejsca. Młodzi ludzie spotkali się z obrazami, które na wydarzeniu religijnym z ich udziałem są nie do zaakceptowania. Inscenizacja połączona z licznymi wyzwiskami i wulgaryzmami sprowokowała słuszne pytania o to, czego w ten sposób uczymy młodzież i dzieci. (...) - czytamy w komunikacie.

Więcej informacji na ten temat można przeczytać na stronie TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło: tvn24.pl, tylkotorun.pl

Źródło zdjęcia głównego: Nerida McMurray Photography/Getty Images, www.facebook.com/osrodek.monitorowania

Pozostałe wiadomości