Nie żyje Szewach Weiss. Był Kawalerem Orderu Orła Białego

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
tvn24.pl

Informację o śmierci Szewacha Weissa przekazała ambasada Polski w Izraelu. Były przewodniczący Knesetu i były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat. Na Twitterze pożegnał go m.in. prezydent Polski Andrzej Duda.

Nie żyje Szewach Weiss

Szewach Weiss, według doniesień portalu Haaretz.com, zmarł w piątek, 3 lutego. Miał 87 lat. - Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Szewacha Weissa, byłego przewodniczącego Knesetu, ambasadora w Polsce i prawdziwego przyjaciela odznaczonego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski. Niech spoczywa w pokoju - czytamy w komunikacie ambasady Polski w Izraelu.

Żałoba

O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznejDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Pogrzeb dyplomaty ma odbyć się w niedzielę, 5 lutego o godzinie 14:30 na Wzgórzu Herzla w Jerozolimie. Polityka pożegnał w sieci między innymi prezydent RP Andrzej Duda.

- Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość, że odszedł J.E. Szewach Weiss. Wspaniały Człowiek, Żyd, izraelski patriota, który Polskę kochał i szanował. Kawaler Orderu Orła Białego. Wielka strata dla nas i dla polsko-izraelskich relacji. R.I.P - napisał na Twitterze.

Szewach Weiss - kim był?

Jak podaje tvn24.pl, Szewach Weiss w latach 1992-1996 był przewodniczącym Knesetu, a w 2001-2003 ambasadorem Izraela w Polsce. Dyplomata został odznaczony licznymi wyróżnieniami:

  • medal "Zasłużony dla Tolerancji" (2003 r.).
  • Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (2004 r.),
  • Odznaka Honorowa "Bene Merito" (2009 r.),
  • Order Orła Białego (2016 r.).

Szewach Weiss urodził się w 1935 roku w Borysławiu. To miejscowość, która leżała wówczas na terytorium Polski, a teraz znajduje się w Ukrainie. Podczas II wojny światowej mały Szewach uciekł wraz z rodziną z getta dzięki pomocy polskich i ukraińskich sąsiadów. Razem z bliskimi ukrywał się w piwnicach przez 29 miesięcy.

Po zakończeniu działań militarnych przeniósł się do Izraela. Tam działał między innymi jako dziennikarz radiowy i studiował na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie oraz na Wydziale Prawa w Tel Awiwie. W 1975 roku został założycielem Wydziału Mediów na Uniwersytecie Hajfy. Tam otrzymał tytuł profesora nauk politycznych.

Więcej informacji na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości