Newsy

Szczepionka przeciw COVID-19 dla młodzieży i dzieci już latem. "Im więcej i szybciej, tym lepiej"

Newsy

YorVen/GettyImages

Szczepienia dzieci przeciw COVID-19 zaczną się być może od wakacji. 16- i 17-latkowie mają szansę dołączyć do programu od lipca. Jaki preparat dostanie młodzież?

Szczepienia przeciwko COVID-19 dla dzieci i młodzieży

Od wakacji być może zaczną się szczepienia dzieci przeciw COVID-19. Od lipca jest szansa na dołączenie 16- i 17-latków do harmonogramu. Informuje o tym podał "Dziennik Gazeta Prawna". "DGP" przypomina, że obecnie preparaty uodparniające na koronawirusa podawane są osobom od 18. roku życia wzwyż.

- To w większości pokrywa się z wytycznymi firm, które w pierwszym rzucie skupiły się w badaniach skuteczności i bezpieczeństwa swojego preparatu na dorosłych - dodaje gazeta.

Szczepionka przeciwko COVID-19 dla nastolatków

"Dziennik Gazeta Prawna" zwraca jednak uwagę, że dostępny w Polsce Pfizer testował również 16- i 17-latków. - W Charakterystyce Produktu Leczniczego jest zapisana granica wiekowa: 16. rok życia (w USA preparat podawany jest od tego wieku). To zamierza wykorzystać polski rząd. Jak mówią nasi rozmówcy: kluczowe jest teraz nawet nie kto, tylko ilu będzie zaszczepionych. Zgodnie z zasadą, że im więcej i im szybciej, tym lepiej - czytamy w gazecie.

Dlatego - według dziennika - władze chcą – być może już od wakacji, kiedy zwiększy się liczba dostarczanych dawek – włączyć do programu uodparniania nastolatków.

- To jest istotne także dlatego, że lekarze coraz częściej obserwują u nich cięższy przebieg choroby – do tej pory przechodziły one COVID-19 najczęściej bezobjawowo - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

"Lekarz decyduje, jakim preparatem szczepiony jest pacjent". Zobacz wideo:

Zobacz też:

Ruszył spis powszechny. Radzimy, jak odróżnić rachmistrza od oszusta

Andrzej Piaseczny wraca do zdrowia i publikuje urocze zdjęcie z mamą. "Wiosenne sanatorium domowe"

Wielkanoc 2021 - czy będzie można święcić pokarmy? Ministerstwo zdrowia wyda zalecenie

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości