Newsy

SMS o odcięciu prądu - Energea ostrzega przed oszustami

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Energea/dobreprogramy.pl
Osoba czytająca sms-a

Grupa Energea ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się i grożą odcięciem prądu. To nie pierwsza taka próba oszustwa "na prąd". Wysyłane są wiadomości SMS z linkiem do wyrównania niedopłaty. Sprawdź, co trzeba wiedzieć i jak nie dać się oszukać. 

Oszuści podszywają się pod Grupę Energea

Grupa Energea poinformowała, że oszuści wysyłają fałszywe wiadomości e-mail, w których znajduje się informacja o zaległościach. Dodatkowo mogą zawierać niebezpieczny plik. Oszuści moga wysyłać wiadomości z różnych adresów, które nie są powiązane ze Spółkami Grupy Energea. Ponadto, rozsyłane są wiadomości SMS-owe, a w nich link do wyrównania należności.

Jak nie dać się oszukać?

Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wiadomość może zawierać logotyp spółki i fałszywe wezwanie do zapłaty zaległości. W mailu może znajdować się nawet fałszywa faktura i zestawienie nierozliczonych należności. Firma ostrzega, że otwarcie pliku może spowodować zainfekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem. To może śledzić nasze poczynania na urządzeniu i oprowadzić do kradzieży danych wrażliwych, np. do logowania do bankowości elektronicznej.

SMS o odcięciu prądu - jak reagować?

Pojawiło się również ostrzeżenie przed SMS-ami. Znajduje się w nich informacja, że prąd zostanie odłączony i należy uregulować rachunki. Głos w sprawie zabrał zespół CERT Energea. Firma prosi klientów o zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ wiadomości rozsyłane są przez oszustów. Firma poinformowała, że nigdy nie wysyła do swoich klientów SMS-ów z datą odłączenia prądu. Dodatkowo nie wysyła w ten sposób linków do płatności. Rozsyłane wiadomości to ewidentnie kampania phishingowa, których ostatnio jest wiele.

Energea rekomenduje weryfikację nadawcy w przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości. W takiej sytuacji można skontaktować się z infolinią grupy. Zanim wiadomość nie zostanie zweryfikowana nie powinno się otwierać niepewnych linków.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Energea/dobreprogramy.pl

Źródło zdjęcia głównego: stock-eye/Getty Images

Pozostałe wiadomości