Newsy

Smog jest groźny dla nienarodzonych dzieci. Z jego powodu dochodzi do nawet miliona martwych urodzin

Newsy

Autor:
ps/Katarzyna
Oleksik
Źródło:
TVN Meteo
Kobieta w ciąży, która siedzi na łóżku w bieliźnie

O tym, że smog i zanieczyszczone powietrze szkodzą naszemu zdrowiu, naukowcy informują od dawna. Najnowsze badania sugerują, że toksyny, które znajdują się w powietrzu, są bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci. W ocenie badaczy zła jakość powietrza sprzyja martwym urodzeniom.

Smog. Czy jest niebezpieczny dla dzieci?

Smog może powodować m.in. problemy z układem oddechowym oraz krążenia. Najnowsza analiza opublikowana w magazynie "Nature Communications" wykazała, że zanieczyszczenie powietrza może być bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci. Badacze dowiedli, że za blisko połowę z ponad 45 tys. martwych urodzeń odnotowanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy w 137 krajów (m.in. Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej) odpowiada właśnie zła jakość powietrza, a konkretnie obecność pyłu PM2,5., który pochodzi głównie ze spalania paliw kopalnych. Szacuje się, że z powodu zanieczyszczenia powietrza może umierać nawet milion dzieci rocznie.

Smog

Pozwał Polskę za smog i wygrał
Pozwał Polskę za smog i wygrał Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Warto dodać, że przyczynkiem do przeprowadzenia analizy było wykrycie w październiku tego roku w narządach płodów toksycznych cząsteczek pochodzące z zanieczyszczeń powietrza.

W jaki sposób zła jakość powietrza szkodzi płodom?

Badacze nie potrafią jeszcze odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób zanieczyszczone powietrze przyczynia się do martwych urodzeń. Udało się jednak ustalić, że szkodliwe cząsteczki przechodzące przez łożysko i powodować "nieodwracalne uszkodzenia embrionu". Mogą także uszkadzać samo łożysko oraz upośledzać zdolność organizmu matki do przekazywania tlenu płodowi.

W ocenie specjalistów, aby ograniczyć liczbę martwych urodzin należy wprowadzić tzw. politykę czystego powietrza. Takie rozwiązanie wprowadziły już Chiny. Dodatkowo specjaliści zalecają korzystanie z "osobistych środków ochrony przed zanieczyszczeniem powietrza, tj. noszenie masek, instalowanie oczyszczaczy powietrza, unikanie wychodzenia na zewnątrz, gdy występuje zanieczyszczenie powietrza, mogą również chronić wrażliwe kobiety w ciąży".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie TVN Meteo.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:ps/Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: PeopleImages/Getty Images

Pozostałe wiadomości