O tym, że smog i zanieczyszczone powietrze szkodzą naszemu zdrowiu, naukowcy informują od dawna. Najnowsze badania sugerują, że toksyny, które znajdują się w powietrzu, są bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci. W ocenie badaczy zła jakość powietrza sprzyja martwym urodzeniom.
Smog. Czy jest niebezpieczny dla dzieci?
Smog może powodować m.in. problemy z układem oddechowym oraz krążenia. Najnowsza analiza opublikowana w magazynie "Nature Communications" wykazała, że zanieczyszczenie powietrza może być bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci. Badacze dowiedli, że za blisko połowę z ponad 45 tys. martwych urodzeń odnotowanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy w 137 krajów (m.in. Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej) odpowiada właśnie zła jakość powietrza, a konkretnie obecność pyłu PM2,5., który pochodzi głównie ze spalania paliw kopalnych. Szacuje się, że z powodu zanieczyszczenia powietrza może umierać nawet milion dzieci rocznie.
Smog
Smog
Warto dodać, że przyczynkiem do przeprowadzenia analizy było wykrycie w październiku tego roku w narządach płodów toksycznych cząsteczek pochodzące z zanieczyszczeń powietrza.
W jaki sposób zła jakość powietrza szkodzi płodom?
Badacze nie potrafią jeszcze odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób zanieczyszczone powietrze przyczynia się do martwych urodzeń. Udało się jednak ustalić, że szkodliwe cząsteczki przechodzące przez łożysko i powodować "nieodwracalne uszkodzenia embrionu". Mogą także uszkadzać samo łożysko oraz upośledzać zdolność organizmu matki do przekazywania tlenu płodowi.
W ocenie specjalistów, aby ograniczyć liczbę martwych urodzin należy wprowadzić tzw. politykę czystego powietrza. Takie rozwiązanie wprowadziły już Chiny. Dodatkowo specjaliści zalecają korzystanie z "osobistych środków ochrony przed zanieczyszczeniem powietrza, tj. noszenie masek, instalowanie oczyszczaczy powietrza, unikanie wychodzenia na zewnątrz, gdy występuje zanieczyszczenie powietrza, mogą również chronić wrażliwe kobiety w ciąży".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie TVN Meteo.
Zobacz także:
- "Stres oksydacyjny jest w całym organizmie." Jak z nim walczyć?
- 11. tydzień ciąży - objawy, zagrożenia, wielkość i waga płodu
- Poród oczami położnej. "Żałuję, że nie wiedziałam tego wcześniej"
Autor: ps/Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: PeopleImages/Getty Images