Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Słowacki Tatrzański Park Narodowy (TANAP) apeluje do turystów
- Apelujemy do osób z terenów dotkniętych wirusem pryszczycy, aby rozważyły swój pobyt na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego w czasie rozprzestrzeniania się wirusa. Wirus pryszczycy to wysoce zakaźna choroba dotykająca zarówno zwierzęta hodowlane, jak i dziko żyjące. Może być przenoszony przez ludzi oraz ich psy, jeśli nie są przestrzegane rygorystyczne zasady higieny, szczególnie przy przemieszczaniu się między obszarami - czytamy w apelu słowackiego TANAP.
Władze parku swoją decyzję tłumaczą tym, że pryszczyca zagraża unikalnej populacje dzikiej fauny, w tym kozicom, których liczebność po obu stronach Tatr szacuje się na około tysiąc sztuk.
- Kozica tatrzańska występuje wyłącznie na terenie wysokogórskim i każdy przypadek zakażenia może mieć poważne konsekwencje dla całego gatunku – alarmują służby parku.
Słowaccy przyrodnicy zwracają uwagę, że szczególne zagrożenie w tym przypadku stwarzają także psy towarzyszące turystom. W słowackiej części Tatr na wyznaczone szlaki można bowiem wprowadzać psy, które mogą przenieść wirusa do środowiska naturalnego.
Pryszczyca na Słowacji
Na Słowacji potwierdzono sześć ognisk wysoce zakaźnej choroby u bydła i innych zwierząt hodowlanych. Zdaniem władz, wirus pryszczycy trafił tam z Węgier. W związku z zagrożeniem Słowacja zaostrzyła kontrole na przejściach granicznych z Węgrami i Austrią. Część małych przejść granicznych została zamknięta. Kontrole mają tam potrwać do 7 maja.
Polskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w niedzielę, 6 kwietnia, że w naszym kraju dotychczas nie stwierdzono ognisk pryszczycy.
- W Polsce obowiązuje zakaz transportu żywych zwierząt parzystokopytnych (w szczególności z gatunków: bydło, owce, kozy i świnie), produktów pochodzenia zwierzęcego oraz obornika, słomy i siana z tych terenów Słowacji i Węgier, które objęte są ogniskami pryszczycy oraz ze stref buforowych, bezpośrednio związanych z potwierdzonymi ogniskami (obszary objęte ograniczeniami wyznaczają narodowe właściwe służby Słowacji, Węgier i Austrii. Obszary te są wymienione w przepisach UE) - przypominają urzędnicy.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.
Zobacz także:
- Kontrole na polskich granicach. "To środki zapobiegawcze"
- Aż 100 ataków dziennie. Rośnie liczba pogryzień przez psy. "Niektóre nie radzą sobie z miejskimi warunkami"
- Smutna wiadomość z nadleśnictwa. Zwierzę zostało postrzelone?
Autor: wini/tok/Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: John Elk III/Getty Images