Newsy

Skrócenie czasu pracy – projekt ustawy trafił do Sejmu

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
tvn24.pl/biznes.wprost.pl
kobieta w pracy magazyniera

Projekt ustawy dotyczącej skrócenia tygodniowego czasu pracy z 40 do 35 godzin trafił do Sejmu. Ten pomysł popierany jest niemal przez połowę Polaków. Jeszcze więcej zwolenników ma propozycja 4-dniowego tygodnia pracy. Sprawdź szczegóły.

Skrócenie czasu pracy - projekt ustawy trafił do sejmu

Skrócenie tygodniowego czasu pracy z 40 do 35 godzin jest pomysłem partii Razem. Projekt ustawy trafił pod obrady sejmu. Pomysłodawcy podkreślają, że zmiany będą miały korzystny wpływ na poziom wydajności pracowników i na ich zdrowie. Zwracają również uwagę, że w stronę coraz krótszego czasu pracy idą inne kraje, jak Francja, Niemcy czy Holandia. Podkreślają przy tym, że tego typu zmian nie da się wprowadzić nagle – wszystko musi odbyć się stopniowo. Przez pierwsze dwa lata czas pracy miałby zostać skrócony do 38 godzin tygodniowo, a w trzecim roku - docelowo do 35.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Podobne rozwiązanie zapowiedział latem szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Poinformował, że do wyborów parlamentarnych PO przygotuje precyzyjny program pilotażu czterodniowego tygodnia pracy w Polsce.

Skrócenie tygodniowego czasu pracy a wynagrodzenie

Twórcy projektu ustawy podkreślają, że skrócenie czasu pracy nie wpłynie na wysokości wynagrodzeń - nie będą one obniżane. Projekt nie przewiduje również ograniczeń w sposobach organizacji czasu pracy w okresie rozliczeniowym oraz umożliwia prowadzenie systemu pracy w trzech ośmiogodzinnych zmianach. W dalszym ciągu nie ustalono jeszcze, czy tydzień pracy będzie czterodniowy, a wszystkie piątki wolne od pracy, czy też gwarancja będzie dotyczyć łącznego czasu pracy w tygodniu – np. po 7 godzin dziennie.

W rozmowie z TVP na ten temat wypowiedziała się minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

– W tym momencie nie procedujemy i nie zakładamy skrócenia czasu pracy. To wymaga pogłębionych analiz. Dzisiaj skupiamy się na uelastycznianiu form zatrudnienia, które dają pracodawcy możliwość wprowadzania ruchomego czasu pracy - stwierdziła szefowa resortu.

Więcej na ten temat na tvn24.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: tvn24.pl/biznes.wprost.pl

Źródło zdjęcia głównego: Maskot /Getty Images

Pozostałe wiadomości