Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało poradnik na czas kryzysu i wojny. "Warto mieć tę wiedzę"

Poradnik na czas kryzysu i wojny
Poradnik na czas kryzysu i wojny
Źródło: Shih Wei Wang/EyeEm/Getty Images
W sieci pojawił się poradnik przygotowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W prosty sposób wyjaśniono w nim, jak przygotować się do sytuacji kryzysowej, co zrobić, by uniknąć zagrożenia i jak się zachować podczas jego wystąpienia. Rządowi eksperci nie chcą, by Polacy ulegli panice.

Kryzys w Polsce

W ostatnim czasie Polakami targają wielkie emocje. Wszyscy przejmujemy się losem naszych sąsiadów za wschodnią granicą, równocześnie obawiając się, że w przyszłości możemy podzielić ich los. Biorąc to pod uwagę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało "Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny".

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Poradnik składa się z dwóch części. Pierwsza z nich zawiera informacje niezbędne do przygotowania się na zagrożenie, druga – wskazówki działania w czasie kryzysu. Dowiemy się m.in. jak budować odporność na poziomie rodziny, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich; jak chronić się przed dezinformacją, aby nie ulec panice; jak się zachować podczas alarmu i co oznaczają poszczególne sygnały; jak przygotować się do ewentualnej ewakuacji; jak się zachować w przypadku skażenia terenu, braku dostaw energii elektrycznej czy sytuacji zakładniczej; jak udzielić pierwszej pomocy.

- Otaczająca nas rzeczywistość nieraz pokazała, że warto mieć wiedzę i być przygotowanym do różnych sytuacji - powiedział Damian Duda, szef Wydziału Polityki Informacyjnej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Jak zachowywać się w czasie kryzysu?

Ta publikacja nie jest nadzwyczajna, ponieważ Rządowe Centrum Bezpieczeństwa od kilku lat prowadzi edukację w obszarze umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia oraz budowania odpornego społeczeństwa. Z tego powodu specjaliści przygotowują poradniki, a także infografiki, animacje i filmy, które są rozpowszechniane poprzez profile w mediach społecznościowych oraz są ilustracją do publikowanych ostrzeżeń.

Wiadomo bowiem, że sytuacje kryzysowe mogą mieć różne podłoże. Mogą wynikać z intencjonalnego działania człowieka, jak również np. z powodu wypadku lub awarii w zakładzie przemysłowym, który wykorzystuje w procesie technologicznym niebezpieczne substancje. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uważa, że warto być przygotowanym na każde wydarzenie i wiedzieć, co oznaczają np. wyjące syreny, czy jak się odwołuje alarm.

Ilustracją dla dostępnego na stronie gov.pl poradnika jest zrealizowane wideo, czyli trzeci odcinek "Akademii Bezpieczeństwa RCB". Został on przygotowany we współpracy z rzecznikiem prasowym Komendanta Głównego PSP oraz ekspertem ds. bezpieczeństwa i byłym żołnierzem jednostki GROM.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości