Newsy

NASA zaobserwowało niezwykłe zjawisko. Co oznacza dla Ziemi?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
o2.pl
rozbłysk słoneczny

Amerykańska agencja kosmiczna NASA wydała ostrzeżenie na skutek zjawiska zaobserwowanego przez Obserwatorium Dynamiki Słońca (SDO). Na czym polegało? Co oznacza dla Ziemi?

Rozbłysk na niebie, zaciemnienie na lądzie - obserwacja NASA

Amerykańskie Obserwatorium Dynamiki Słońca (SDO), będące częścią NASA, wykonało zdjęcie dużego rozbłysku słonecznego, na skutek którego doszło do zaciemnienia w Europie i na Oceanie Atlantyckim.

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Rozbłysk zakwalifikowany został jako efekt optyczny klasy X. Klasa X obejmuje najbardziej intensywne rozbłyski, których siłę określa się na podstawie liczby zjawisk.

Niezwykły rozbłysk zakłócił fale radiowe

Promieniowanie pochodzące z silnego, słonecznego rozbłysku zjonizowało górną część ziemskiej atmosfery. W efekcie powstało silne "zaciemnienie" fal radiowych nad obszarem Europy i Oceanu Atlantyckiego. Jak poinformował Spaceweather.com, sygnały radiowe poniżej 30 MHz zakłócane były ponad godzinę.

NASA wyjaśnia, że tak może się zdarzyć, ponieważ kiedy następuje wystarczająco silny rozbłysk słoneczny - jonizacja zachodzi w niższych, gęstszych warstwach jonosfery. Wówczas fale radiowe, które oddziałują z elektronami, tracą energię z powodu częstszych zderzeń występujących w środowisku o wyższej gęstości warstwy D. Może to doprowadzić do pogorszenia lub nawet całkowitego stłumienia sygnałów radiowych HF.

Słońce uwalnia swoją energię na dwa sposoby. Silny rozbłysk, którego konsekwencje czuć na Ziemi, jest jednym z nich. Drugi sposób to, w dużym skrócie, silna burza słoneczna.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: o2.pl

Źródło zdjęcia głównego: Roberto Machado Noa/Getty Images

Pozostałe wiadomości