Newsy

Rewolucja w urlopach rodzicielskich. Jakie zmiany zapowiedział rząd?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
Money.pl
para z małym dzieckiem

Rząd przygotowuje duże zmiany w urlopach rodzicielskich i ojcowskich oraz wprowadzenie tzw. bezpłatnego urlopu opiekuńczego. Rodzice mają zyskać również większą elastyczność w organizacji pracy. Na jakim etapie jest projekt? Sprawdź szczegóły.

W sprawie przygotowywanych zmian głos zabrała wiceminister rodziny Barbara Socha. Podczas posiedzenia sejmowej podkomisji do spraw polityki społecznej, które miało miejsce w środę 28 września poinformowała, że projekt jest obecnie na przedostatnim etapie - Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Gwiazdy o macierzyństwie

Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko? Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Zmiany w urlopach rodzicielskich częścią dyrektywy work-life balance

Nowe przepisy mają wdrożyć w Polsce rozwiązania zawarte w unijnej dyrektywie work-life balance, dotyczącej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Ma misję zachęcania do równego dzielenia się obowiązkami wychowawczymi i opiekuńczymi między kobietami i mężczyznami. Rodzice mają dzięki temu móc łatwiej godzić życie rodzinne z zawodowym. Dyrektywa powinna zostać wdrożona w Polsce z początkiem sierpnia 2022 r., jednak pojawiły się opóźnienia.

Zmiany w urlopach rodzicielskich - co się zmieni?

Prawo do urlopu rodzicielskiego ma być indywidualnym prawem dla każdego z rodziców. Nie będzie już, jak do tej pory, zależne od wykorzystania urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka.

Urlop rodzicielski ma natomiast ulec wydłużeniu - z 32 do 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i z 34 do 43 tygodni w przypadku ciąży mnogiej. Każdy rodzic będzie miał również gwarancję 9 tygodni urlopu, który nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica.

Zmianom mają ulec płatności w czasie urlopu w części rodzicielskiej - z 60 proc. na 70 proc. Obecnie zasiłek macierzyński wypłacany jest w wysokości 100 proc. podstawy zasiłku za pierwsze sześć tygodni urlopu rodzicielskiego i 60 proc. podstawy zasiłku za pozostałą cześć tego urlopu.

Urlop opiekuńczy

W polskim systemie prawnym ma się pojawić również urlop opiekuńczy. To 5 dni bezpłatnego urlopu w roku kalendarzowym. Udzielany będzie na wniosek pracownika, który musi zająć się dzieckiem lub innym potrzebującym tego członkiem rodziny.

Wiceminister Barbara Socha podkreśla, że zapowiadane zmiany wychodzą znacznie dalej, niż wymaga tego unijna dyrektywa work-life balance.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: Money.pl

Źródło zdjęcia głównego: Franziska und Tom Werner Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości