Rejestracja auta - uważaj na zmianę w przepisach. Kara może być wysoka

samochód, auto

Rejestracja auta to formalność, o której musi pamiętać każdy właściciel pojazdu sprowadzonego z krajów Unii Europejskiej. Obecnie ma na jej dokonanie 180 dni. Jednak 1 stycznia 2021 roku nastąpi ważna zmiana w przepisach, a za ich złamanie może grozić mandat w wysokości 1000 zł. Sprawdź, co się zmieni po Nowym Roku.

Rejestracja auta. Co się zmieni od 1 stycznia 2021 roku?

180 dni - tyle wynosi obecnie termin na rejestrację pojazdu używanego sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz na zawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu. Wcześniej było to 30 dni.
Zmianę wprowadzono w marcu specustawą związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Celem tego rozwiązania było zmniejszenie obciążenia pracą urzędów oraz zminimalizowanie ryzyka zakażenia koronawirusem.
- Wydłużone do 180 dni terminy na rejestrację oraz na zawiadomienie o nabyciu lub zbyciu pojazdu będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 r. - czytamy na stronie Ministerstwa Infrastruktury.
To oznacza, że od 1 stycznia 2021 r., nastąpi powrót do starych przepisów , czyli właściciel używanego pojazdu sprowadzonego z terytorium UE na jego zarejestrowanie będzie miał 30 dni. Jeśli nie wypełni tego obowiązku, podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 do 1000 zł.

Rejestracja pojazdów - zmiana przepisów

Zmiany ustawy o ruchu drogowym, które weszły w życie 5 grudnia, także dotyczą rejestracji pojazdów.
Po wykorzystaniu wszystkich okienek na stemple w dowodzie rejestracyjnym nie trzeba będzie go wymieniać na nowy . Jest to oszczędność 70 zł.
Korzystnym dla nabywców rozwiązaniem jest rejestracja pojazdu przez jego sprzedawcę w salonie - w formie elektronicznej. Można wnioskować o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, w tym tablic (tablicy) rejestracyjnych, jeżeli pojazd był już zarejestrowany w Polsce i posiada tablice rejestracyjne zgodne z przepisami.
Zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej oraz możliwość zachowania tablic rejestracyjnych poprzedniego właściciela spowoduje, że jednostkowy koszt rejestracji powinien zmniejszyć się nawet o 175 zł . Biorąc pod uwagę roczną liczbę rejestracji pojazdów, obywatele powinni zaoszczędzić łącznie ponad 224 mln zł . - niemniej stracą samorządy, które te opłaty pobierały.
Na nich można wiele zarobić. Inwestowanie w auta lepsze niż lokata w banku. Zobacz wideo:
Zobacz też:
Autor: Luiza Bebłot
Pozostałe wiadomości