Nieuzasadnione wyjazdy karetek
Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego Meditrans Karol Bielski podkreślił, że w zeszłym roku nieuzasadnionych wyjazdów karetek było aż dwa miliony sto tysięcy. To nie jedyne niepokojące dane.
- Tylko w zeszłym roku ponad 12 tysięcy razy zostaliśmy zadysponowani do pacjenta, którego nie było w miejscu wezwania. Ponad 13 tysięcy razy byliśmy zawracani przez dyspozytorów w trakcie jazdy do pacjenta - tłumaczył dyrektor.
Kluczowa tu jest logistyka i doświadczenie dyspozytorów. Meditrans ma zakontraktowanych 80 ambulansów, a w stołecznym rejonie operacyjnym mieszka około trzy miliony osób. - Chodzi o to, aby nie doszło do zakorkowania się systemu, co już kilka razy się zdarzyło, między innymi w styczniu, gdy stolica borykała się z gołoledzią - tłumaczył Bielski.
Kolejne rekordy
W 2022 roku ambulanse w stolicy przejechały niemal cztery miliony kilometrów. Od wybuchu pandemii w WSPRiTS "Meditrans" w Warszawie wymieniono aż 60 z 80 ambulansów.
- Pogotowie i ratownicy są coraz bardziej obciążeni. Dlatego inwestujemy w zakupy nowych ambulansów. Pojazdy finansowane z naszych i unijnych środków są m.in. wyposażone w nosze elektryczne samojezdne, deski pediatryczne i ortopedyczne, krzesełko kariologiczne czy kapnograf (monitoruje stężenia dwutlenku węgla - PAP) - wyjaśnił marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Wycofane z systemu ambulanse są następnie remontowane i decyzją zarządu województwa przekazywane do Ochotniczych Straży Pożarnych lub trafiają do Ukrainy.
"Puste" wyjazdy karetek
Radny województwa mazowieckiego i przewodniczący sejmikowej Komisji Zdrowia Krzysztof Strzałkowski zwrócił uwagę na problem "pustych" przejazdów karetek.
- To widać w statystykach funkcjonowania mazowieckich Meditransów, szczególnie warszawskiego. "Pustych" wyjazdów jest prawie kilkanaście tysięcy rocznie. Karetka na miejscu zadysponowania przez dyspozytora nie znajduje pacjenta, a w tym samym czasie mogłaby ratować życie komuś naprawdę potrzebującemu - tłumaczył.
Osiem procent wszystkich interwencji medycznych w kraju jest obsługiwanych przez Zespoły Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ciało Alana było poparzone w 70 proc. Chłopiec żyje dzięki opatrunkom ze skóry ojca
- Prawo jazdy jest ważne, ale w policyjnym systemie widnieje jako zatrzymane. "Mają bajzel" Holenderski artysta może mieć nawet 550 dzieci. Oszukał setki kobiet
Autor: Daria Pacańska, katke/b
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Jose Maria Hernandez/Getty Images