Bruksela proponuje wprowadzenie "portfela cyfrowego"
Komisja Europejska, sugerując się sukcesem "paszportów covidowych", zaproponowała wprowadzenie "cyfrowego portfela". Jego zadaniem ma być potwierdzanie tożsamości. Uniwersalny wspólnotowy system ma być dostępny dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej.
W aplikacji będzie można skorzystać z usług sektora prywatnego i publicznego wymagających potwierdzenia tożsamości. Wystarczy jedno klikniecie, aby pokazać kim jesteśmy, czy udostępnić dokumenty, np. prawo jazdy czy rachunek bankowy.
"Cyfrowym portfelem" będzie można posługiwać się w innych krajach, niż to, w którym mieszkamy. Do akceptacji takiej formy potwierdzania tożsamości zostaną zobowiązane duże platformy internetowe. Ma to być bezpieczny sposób na udostępnianie danych, bez obawy, że trafią w niepożądane ręce.
KE oczekuje porozumienia do 2022 roku
Komisja Europejska oczekuje porozumienia do września 2022 roku. Państwa członkowskie powinny w tym czasie uzgodnić kwestie dotyczące architektury technicznej, norm i najlepszych praktyk. Bruksela chce wdrożyć aplikację jak najszybciej. Korzystanie z niej będzie dobrowolne.
Szefowa KE Ursula von der Leyen mówiła już o tym projekcie w swoim orędziu o stanie Unii 16 września 2020 r.
- Za każdym razem, gdy aplikacja lub strona internetowa prosi nas o stworzenie nowej tożsamości cyfrowej lub proponuje łatwe zalogowanie się za pośrednictwem dużej platformy, nie mamy pojęcia, co w rzeczywistości dzieje się z naszymi danymi. Dlatego też Komisja zaproponuje bezpieczną europejską tożsamość elektroniczną. Taką, której będziemy mogli zaufać i z której każdy obywatel będzie mógł skorzystać z każdego miejsca w Europie, aby na przykład zapłacić podatek czy wynająć rower - tłumaczyła.
Zobacz wideo: Pytanie od widza. Czy osoba, która przyjęła pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 za granicą, może przyjąć drugą dawkę w Polsce?
>>> Zobacz także:
Jak mieszkają gwiazdy Euro 2020? Oto domy znanych piłkarzy
Autor: Daria Pacańska
Źródło: PAP