George R.R. Martin, Jodi Picoult i inni przeciwko AI. Za co pozwali twórców Chatu GPT?

GettyImages-957150296
Źródło: Dzień Dobry TVN
Quo vadis, sztuczna inteligencjo?
Quo vadis, sztuczna inteligencjo?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Gildia Autorów, w tym George R.R. Martin i inni, złożyli pozew zbiorowy przeciwko OpenAI. Informacja rozpaliła amerykańską opinię publicznej. O co autorzy oskarżają sztuczną inteligencję?

Pisarze pozwali OpenAI - sztuzną inteligencję

Gildia Autorów, George R.R. Martin, John Grisham, Jodi Picoult, Michael Connelly oraz inni, złożyli pozew zbiorowy przeciwko niezależnej organizacji badawczej OpenAI. Jest ona odpowiedzialna między innymi za stworzenie popularnego Chatu GPT. Jak uważają powodowie, systemy w bezprawny sposób wykorzystują ich dzieła. Ponadto, twierdzą, że książki zostały wykorzystane do wprowadzenia tzw. dużych modeli językowych, które "zaprojektowane [są - przyp. red] do generowania odpowiedzi tekstowych na monity i zapytania użytkowników". Jak uważają powodowie, bez wykorzystania ich treści, nie byłoby to możliwe.

- Autorzy powinni mieć prawo decydowania, kiedy ich książki zostaną wykorzystane do "szkolenia" sztucznej inteligencji. Jeśli zdecydują się uczestniczyć w tych działaniach, powinni otrzymać odpowiednie wynagrodzenie - wypowiedział się w sprawie Jonathan Franzen.

Pozew liczy 47 stron i oskarżono w nim twórców Al o korzystanie do nauki chata z nielegalnych treści i "spiraconych" wersji książek dostępnych w internecie. 

Autorzy książek przeciwko Chatowi GPT

Co więcej, w skardze autorzy twierdzą, że ich dzieła zostały skopiowane bez pozwolenia i wynagrodzenia. Do pozwu dołączyli się również David Baldacci, Mary Bly, Sylvia Day, Elin Hilderbrand, Christina Baker Kline, Maya Shanbhag Lang, Victor LaValle, Douglas Preston, Roxana Robinson, George Saunders, Scott Turow i Rachel Vail. Podobny pozew przeciwko OpenAI w lipcu 2023 roku złożyła także grupa artystów ze względu na naruszanie praw autorskich.

Pisarze domagają się wydania specjalnego certyfikatu, który zakazywałby wykorzystywania ich dzieł w tzw. dużych modelach językowych, bez uzyskania zezwolenia. Jednocześnie ubiegają się o odszkodowanie "w niewyjawionej wysokości" oraz odszkodowania ustawowego w wysokości 150 tysięcy dolarów za każdy wykorzystany utwór.

Jak podaje portal deadline.com, na oskarżenia odpowiedział mailowo rzecznik OpenAI: "Kreatywni profesjonaliści na całym świecie używają ChatGPT jako części swojego procesu twórczego. Szanujemy prawa pisarzy i autorów, i uważamy, że powinni oni korzystać z technologii sztucznej inteligencji. Prowadzimy produktywne rozmowy z wieloma twórcami na całym świecie, w tym z Gildią Autorów, i współpracujemy, aby zrozumieć i omówić ich obawy dotyczące sztucznej inteligencji. Liczymy, że będziemy nadal znajdować wzajemnie korzystne sposoby współpracy, aby pomagać ludziom w korzystaniu z nowych technologii w bogatym systemie treści".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości